A megosztáson alapuló gazdaság újabb kísérlete Svédországból indult el.
Két svéd állami szervezet, a turizmusért felelős Visit Sweden és az országot népszerűsítő Svéd Intézet ruhamegosztó kezdeményezésbe fogott. Az ötlet lényege, hogy az adott ruhákat bárki ingyen megkaphatja, ha egy hét hordás után – szintén ellenérték nélkül – továbbadja a következő használónak. A ShareWear sem a két állami szervezetnek, sem a használóknak nem hoz konkrét anyagi hasznot, a kezdeményezés célja elsősorban a hulladék mennyiségének csökkentése, a megosztáson alapuló modell azonban jelentős hatással lehet a ruhaiparra, ha népszerűvé válik.
A ShareWear első körben 9 svéd ruházati márkától kapott speciálisan erre a célra készített kollekciókat, amelyeket pénzért megvenni nem lehet. Ez jelenti a program kiindulási „ruhatárát”, de ezen felül bárki bedobhatja a közösbe a saját gardróbszekrényének nem használt darabjait – ha azok még hordható állapotban vannak.
A rendszer használata pofonegyszerű, és az Instagram közösségi fotómegosztón alapszik:
- A felhasználó készít egy képet a ruhadarabról, és megosztja az Instagramon a #sharewear hashtag alatt.
- Az első kommentelőnek van lehetősége ingyen átvenni a ruhát.
- Az átadó és az átvevő megbeszéli a találkozót (az átvevő alapesetben látja az átadó földrajzi elhelyezkedését az Instagramon, tehát csak akkor jelentkezik a ruhára, ha nincs tőle nagyon távol).
- Az átvevő egy hétig hordhatja a ruhát, utána neki is fel kell kínálnia átadásra.
A nem használt, hanem a gyártók által felajánlott kollekciókból származó ruhadaraboknál ugyanez a rendszer, ezeket szintén a hashtag alapján lehet megtalálni, ilyenkor az első használóból lesz egy hét után az első átadó.
A rendszer használata díjmentes, a két állami szervező még az új ruhák után sem kér díjat, és a közvetítésért sem számol fel semmit. Csak annyit kérnek, hogy a ruhákat megkímélt és kimosott állapotban adja tovább mindenki.
Ha pedig tönkremennek, akkor tegyék be egy szelektív hulladékgyűjtőbe.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.