Gazdaság hvg.hu 2016. január. 22. 16:36

Visszatámad, jogi lépésekkel fenyegetőzik Matolcsy jegybankja

Személyeskedésbe átcsapó közleményben vág vissza a jegybank az őt bíráló közgazdászoknak.

Az után, hogy a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Bizottsága keményen nekiment a Matolcsy György vezette jegybanknak annak oktatási programjai, a Pallas Athéné-alapítványok miatt, nem sokat késlekedett az ellencsapás. „Az MNB visszautasítja az MTA Közgazdaságtudományi Bizottsága nevében tett valótlan állításokat, a hamis kijelentések miatt a jegybank megteszi a szükséges jogi lépéseket” – ilyen címmel és alcímmel adott ki közleményt a jegybank.

A jegybank személyeskedésbe átcsapó reagálásában azt írja, hogy a „bizottság elnökhelyettese az a Mihályi Péter, aki maga is – hároméves, közös tudományos célokat tartalmazó stratégiai megállapodás keretén belül – részt vesz az MNB oktatási programjában, az általa főszerkesztett Acta Oeconomica kiadvány ugyanis évente 5 millió forintos támogatást kap a jegybanktól közgazdaságtudományi kiadványok megjelenítésére. A bizottság további tagja az a Bokros Lajos, akinek politikai elfogultsága számos korábbi megnyilatkozásában tetten érhető volt, legutóbb a Financial Times véleményrovatában nevezte káros lépésnek azt, hogy 11 év után újra nemzeti tulajdonba került a Budapesti Értéktőzsde. Szintén tagja a testületnek Király Júlia, aki visszatérően bírálja a jegybankot, többek között kockázatosnak és aggályosnak értékelte a Növekedési Hitelprogramot, amelyben eddig 31 ezer hazai kis- és középvállalkozás vett részt sikeresen.”

Az MNB azt állítja, hogy „az MNB és alapítványai átláthatóan működnek, az oktatási programjaik nem sértik a tudományos szabadság alapelvét”.

A jegybank szerint hamis állításokat tartalmazó dokumentum kapcsán az MNB megteszi a szükséges jogi lépéseket.

A teljes közleményt itt olvashatják.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.