Gazdaság hvg.hu 2015. december. 27. 20:48

A munkaidőkeret buktatója: mi lesz a többlet pihenőnappal?

Egyre népszerűbb a munkáltatók körében a munkaidőkeretben történő foglalkoztatás, ellenben hátulütői is lehetnek azoknál, akik nem jól sáfárkodnak a munkaerővel. Hogyan kell elszámolni, ha valamelyik munkavállaló több pihenőnapot kapott, mint amennyi a munkaidőkeret időszakában összességében járt volna neki, illetve, ha nem kapta meg esetleg az összes pihenőnapját, mert akkor szabadságon volt?

„Egy vállalkozás 6 havi munkaidőkeretben foglalkoztatja munkavállalóit. A munkaidőkeret lejártakor elszámol a munkavállalókkal a túlórák, pihenőnapok stb. tekintetében. Hogyan kell elszámolni, ha valamelyik munkavállaló több pihenőnapot kapott, mint amennyi a munkaidőkeret időszakában összességében járt volna neki, illetve, ha nem kapta meg esetleg az összes pihenőnapját, mert akkor például szabadságon volt? Túlórája mindkét esetben keletkezett. Hogyan kell számolni és kifizetni ezekben az esetekben a pihenőnapokat, a túlórákat?"

A munkaidőkeret nem más, mint a rendes munkaidő eltérő, egyenlőtlen beosztása. Egyfajta rugalmas munkaidő-beosztás, ami lehetővé teszi azt, hogy a munkáltató az igényeihez mérten ossza be a munkát minimum napi 4, maximum 12 órára, s ezzel a rendkívüli munkavégzés eseteit csökkenthesse - írja az Adózóna.

A keret lejártával a munkavállalóval el kell számolni. Nem mindegy, hogy kétszer 6 havi vagy egyszer 12 havi keretet alkalmaz a munkáltató. A keret végével ugyanis a munkaidő átlagának stimmelnie kell, illetve pontosan el kell számolni a különbséggel a munkavállalóval.

Heti munkaidőkeret esetén például 160 órát lehet beosztani, e felett rendkívüli munkavégzéssel kell számolni. Azt is meg kell nézni, hogy a pihenőnapokat (szabadságot) megkapta-e a munkavállaló. Meg kell lenni a két munkakezdés közötti 8-11 óra pihenőidőnek, átlagban a heti 2 pihenőnapnak, illetve éves szinten a szabadságnak (ez utóbbi egy része áttolható a következő évre). Ezen felül a rendkívüli munkavégzésnek is van egy éves korlátja.

További részleteket itt lehet olvasni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?