Gazdaság hvg.hu 2015. december. 11. 15:41

Az állam napokon belül megdobhatja úgy 300 ezer forinttal. Mutatjuk, hogyan

Éves szinten 286 ezer forintot is kaphat minden takarékoskodó az államtól. Ehhez azonban az év végén nagyon résen kell lenni, és kell hozzá saját befizetés is. A pénz egy része tisztán az államtól jön, egy másik része az év során befizetett adóból kapható vissza. A Bankmonitor összeszedte, hogy pontosan hol is kell keresgélni.

Az év vége nem csak a játékboltokban nagyüzem, a cégek sokszor karácsonyi jutalmakat osztanak a dolgozóknak. Sokan ilyenkor veszik elő az év közben elhanyagolt pénzügyeiket. Szerencsére még időben teszik: adó-visszatérítésre illetve állami támogatásra az is jogosult, aki épp az év vége előtt takarékoskodik – áll a Bankmonitor elemzésében.

Mi a különbség az állami támogatás és az adó-visszatérítés között?

Adó-visszatérítés: Az adó-visszatérítések során a befizetett adóból utalnak vissza, vagyis legfeljebb csak annyit lehet visszaigényelni, mint amennyi az adókötelezettség volt. Van maximális korlát, így az alább ismertetett lehetőségeken keresztül összesen maximum 280 ezer forintnyi adó-visszatérítés igényelhető.

Állami támogatás: Az állami támogatáshoz nem szükséges adót fizetni, így az akkor is igénybe vehető, ha például nem is adózik a megtakarító.

Az alábbi összefoglaló tábla tartalmazza az év végi adóoptimalizálásra használható eszközöket, amelyeket egyesével bemutatunk.

Bankmonitor

Tartós Befektetési Számla (TBSZ), amivel egy évet lehet nyerni

Ehhez a megtakarítási formához nem kapcsolódik sem adójóváírás, sem állami támogatás. Mégis megéri nyitni, mert az itt elhelyezett megtakarítás 3 év után 10 százalékos kamatadóval terhelt (a 16 százalék helyett), míg 5 év után adómentes. A 6 százalékos ehofizetési (egészségügyi hozzájárulás) kötelezettség pedig már a 3. év után megszűnik.

Az évek számítása a gyűjtőév után kezdődik. Csak a gyűjtőévben történhet befizetés a számlára, később már csak a hozamok jóváírásával gyarapodhat.

Mivel a gyűjtőévet naptári évben számolják, így sokan az év ezen időszakára időzítik a számlanyitást, és ezzel a gyűjtőévet néhány napra rövidítik. Ez azért éri meg, mert a teljes „lekötési időszak” így nem 6 éve lesz (gyűjtőév+5 év), hanem csak 5 év plusz pár nap.

Pénzintézetenként és évenként 1 ilyen számlát lehet nyitni, így az év utolsó napjaiban akár több is indítható. Amiért még nagyon megéri: ha valaki nem tudja megvárni a 3 vagy az 5 évet és „fel kell törnie” a számlát, akkor sem büntetik extra adóval. Csak azt kell kiadni utólag, amit amúgy is meg kellett volna fizetnie, ha nem TBSZ-számlán tartotta volna a pénzt.

Bankmonitor

Nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ): nyugdíjcél önállóknak

Bár az év folyamán folyamatosan lehet befizetni a NYESZ-re, a számlatulajdonosok jelentős része jellemzően az év végén (például prémiumból) utal a nyugdíjszámlájára.

A NYESZ-re érkező befizetések után a befizetett összeg 20 százalékát, maximum 100 ezer forintot (2020 előtti nyugdíjkorhatár esetén 130 ezer forintot) adó-visszatérítés formájában a NYESZ számlára utálják, feltéve, hogy van ekkora összegű fizetendő adó. Ezt a keretet normál esetben félmillió forintos befizetéssel lehet kimeríteni.

Önkéntes pénztárak, vegyes felvágott

Ide tartozik az egészségpénztár, önsegélyező pénztár, önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP). Közös bennük a 20 százalékos adó-visszatérítés, de maximum összesen 150 ezer forintos közös korlát. Ezen kívül azonban jelentősen eltérnek abban, hogy mire használhatóak fel és mennyibe kerül a fenntartásuk. (Az önkéntes nyugdíjpénztári és másfajta megtakarításokról itt is találnak információkat.)

Bankmonitor

Nyugdíjbiztosítás, 130 ezer forint jóváírás

Ez a fajta biztosítás általában egy befektetési egységekhez kötött (úgynevezett unit-linked) biztosítás. Különbség a normál biztosítási termékekkel szemben, hogy a nyugdíjcél miatt itt is jár a 20 százalék (maximum 130 ezer forint) éves adójóváírás. Jellemző rá azonban a magas költségvonzat.

Babakötvény, a fizetendő adótól függetlenül +10 százalék

Hazánkban a Magyar Államkincstár minden született gyermeknek nyit egy számlát és azon elhelyez 42 500 forintot. Amennyiben a szülők ezt évente hajlandóak kiegészíteni befizetéseikkel, az állam ezt az éves befizetést további 10 százalékkal, de évente maximum 6000 forinttal toldja meg állami támogatás formájában.

Egyéb lehetőségek

Bár már a fenti lehetőségek kiaknázásához majdnem 1,5 millió forintot kellene különböző helyre befektetni, ettől függetlenül még léteznek más típusú adóoptimalizálási lehetőségek. Ilyen például a tőzsdei kereskedés nyereségét, veszteségét összevonó ETÜ (Ellenőrzött Tőkepiaci Ügylet), vagy a csak havi rendszeres befizetéshez kötött lakástakarék-pénztári szerződések után kapható 30 százalékos állami támogatás is.

zöldhasú
Hirdetés