Gazdaság hvg.hu 2015. november. 20. 04:00

Államosították az áramszolgáltatót – most meg fizethetnek, mint a katonatiszt

Bolívia 2012-ben államosította a spanyol Iberdrola tulajdonában álló közüzemi áramszolgáltatót, és ezért most 34 millió dolláros, vagyis úgy 10 milliárd forintos kompenzációt (voltaképpen kártérítést) fizetnek. További tízmilliókat pedig egy másik államosított cég miatt fognak. Felkészül: jó pár iparági szereplő.

A nagy államosítást végrehajtó venezuelai államfő, Hugo Chávez két és fél éve meghalt, és 2013 óta már nem olyan kemény a multikkal szemben a bolíviai szocialista államdiktatúra sem. Most a kisemmizett külföldi cégek a múlt bűneiért elkezdték benyújtani a számlákat.

Az Evo Morales vezette dél-amerikai országnak, Bolíviának most egy 2012-es államosítás következményeit kell viselnie: 34 millió dollárt, vagyis mai árfolyamon úgy 10 milliárd forintot fizetnek a spanyol Iberdrolának, melytől három évvel ezelőtt egyszerűen elvették a bolíviai közüzemi áramszolgáltató leányvállalatát.

Chávezt 2013-ban eltemették - az államosítás következményeivel Bolívia most szembesül
MTI

Mint a Reuters beszámolt róla, Bolívia beleegyezett abba is, hogy további 19 millió dollárt fizet meg kárpótlásul a brit Paz Holdingsnak is, melyet szintén államosítottak. Az elszenvedett károk kompenzációjának mértékét az ország egy nemzetközi választott bíróság segítségével állapítja meg.

Az ország államkasszája számára nem túl jó hír, hogy Bolíviában az iberdrolás államosításhoz hasonló módon sajátították ki az olajipart, a távközlést, a bányászatot és a villamosenergia-termelőket is.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.