Brüsszel lényegében arra szólította fel a kormányt, hogy állítsa le a paksi bővítés további eljárásait. Jobb lenne, ha most szót fogadna neki.
Jobban teszi a kormány, ha felfüggeszti a paksi atomerőmű bővítéssel kapcsolatos további beszerzési eljárásokat, és ha tartózkodik új szerződések megkötésétől, miután az Európai Bizottság csütörtökön elmeszelte a Paks II.-t és jelezte, hogy kötelezettségszegési eljárást indított az uniós közbeszerzési szabályok megsértése miatt. A vizsgálatról korábban ellentmondó információk jelentek meg, de ma a brüsszeli bejelentés hivatalosan is megerősítette.
Az eddig nem volt világos, hogy a bizottság elrendelte-e a projekthez kapcsolódó közbeszerzések felfüggesztését, a bizottság illetékes szóvivője ugyanis csütörtökön kitérő válaszokat adott az ezt firtató kérdésekre. A Bruxinfo viszont azt írja, a kormánynak küldött levélben Brüsszel felszólította a kormányt a további beszerzések felfüggesztésére. A portálnak EU-s források azt is megerősítették, hogy ez jogilag nem kötelező, de hozzátették, a magyar kormány kockázatértékelésére van bízva, hogy figyelembe veszi-e a felszólítást.
Az Európai Bizottság szerint a magyar-orosz kormányközi megállapodás – amelynek keretében közvetlenül, nyílt pályáztatás nélkül bízták meg a Roszatomot a paksi atomerőmű kibővítését célzó projekt megvalósításával – nem felel meg azoknak a feltételeknek, amelyek igazolhatják az EU közbeszerzési szabályainak mellőzését. Az oroszok eddig nagyon elégedettek voltak, és köszönték is szépen a kormány bizalmát.
A lehetséges következményekről Brüsszelben mindössze annyit mondtak, hogy a Bizottság kész megadni minden segítséget a magyar kormánynak a probléma megoldásához. Viszont a magyar kormány dolga, hogy megoldási javaslattal álljon elő.
A projekt ütemezése szerint a a Paksi Atomerőmű két blokkjának alapvető, úgynevezett műszaki terveinek 2015 és 2016 során kell elkészülniük, a tervezés, engedélyezés 2015-2017-ben zajlik, a telephelyi építési munkálatok 2018-ban kezdődhetnek meg.
A Roszatom a magyar-orosz szerződésre mutat |
Csütörtökön este rövid közleményt adott ki az orosz állami atomenergiaipari konszern. A Roszatom azt írta: teljesítik a Paksi Atomerőmű bővítésével kapcsolatos összes kötelezettségét "összhangban az orosz-magyar kormányközi megállapodással és az annak alapján aláírt szerződésekkel. A Roszatom figyelemmel kíséri a párbeszédet és teljes mértékben osztja a Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter által megfogalmazott álláspontot". |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.