A multiknak a jövőben ott kell adózniuk, ahol a valós tevékenységet folytatták, így véget érhet a vállalatoknak a törvénytelenség határát súroló adóoptimalizálása egy közös akcióterv eredményeképp.
A 34 országot tömörítő gazdasági szervezet, az OECD készített egy 15 pontos javaslatot a világ 20 vezető gazdasági hatalma számára, melynek egységes elfogadásával megakadályozhatóvá válhat a nemzetközi vállalatok adóelkerülése, szebben mondva: adóoptimalizálása. A G20-csoport arra bátorította a fejlődő országokat, hogy csatlakozzanak ehhez a kezdeményezéshez. A G20-ak megbízták az OECD-t, hogy kövesse nyomon az akcióterv megvalósítását, és e célból már a jövő év elején hozza létre a megfelelő struktúrákat.
A cégek tevékenysége miatt 100-240 milliárdos adózási bevételekkel rövidül meg egyes országok költségvetése, mert a vállalatok székhelyül kedvező adózási feltételeket biztosító országokat választanak. A leggyakoribb megoldások közé tartozik, mikor egy vállalat egy országban megtermelt nyereségét átcsoportosítja a leányvállalattól az anyacéghez, így csak minimális adót kell fizetnie a termelés helyén. Az elfogadott akcióterv ennek vethet véget, elérve, hogy a cégek a valós tevékenység helyén adózzanak.
A G20-ak vezetői emellett megerősítették, hogy továbbra is elkötelezettek tavalyi célkitűzésük mellett, miszerint 2018-ig további 2 százalékkal növelik gazdaságaik együttes teljesítményét úgy is, hogy a növekedés egyenlőtlen és a vártnál gyengébb maradt szerte a világban. "Legfontosabb feladatunk, hogy időben és hatékonyan valósítsuk meg a növekedést célzó stratégiánkat, ideértve a kereslet támogatását célzó intézkedéseket, valamint a szerkezeti reformokat" – áll közleményükben.
A G20-ak támogatják, hogy a közelgő párizsi klímaértekezleten fogadjanak el egy jogilag kötelező érvényű nemzetközi klímavédelmi megállapodást. A jelenkor egyik legnagyobb kihívását jelentő éghajlatváltozás megállításához és a következmények kezeléséhez hatékony, erős és kollektív intézkedések szükségesek – mutattak rá a zárónyilatkozatban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.