Megelégelte az egyik alvállalkozó, hogy a Virág és Juhász Kft.-ről a tavasszal Európai Online Oktatás Kft.-re átkeresztelkedett képzőcég tartozik neki: felszámolást kezdeményezett a szakképzésben ügyeskedő cég ellen, s a Fővárosi Törvényszék a napokban meg is indította az eljárást. Az állami szervek malmai lassan őrölnek, mindenesetre költségvetési csalás és sikkasztás gyanújával nyomozás folyik a Virágékhoz kötődő másik alapítvány ügyében.
Másfél millió forintos tartozása miatt bukik a több száz diákot és alvállalkozót cserben hagyó szakképző cég. Az OKJ-s tanfolyamok végén vizsgáztató Csúcs '91 Kft. kezdeményezett felszámolást a Virág és Juhász Kft.-ről a tavasszal Európai Online Oktatás Kft.-re átkeresztelkedett képzőcég ellen, miután jogerős bírósági ítéletet is szerzett arról, hogy nem fizették ki a jussát. A Virág Gergő és édesanyja, Juhász Györgyi tulajdonában lévő Európai Online Oktatási Kft. környékén hónapok óta rendőrségi eljárás is folyik, miután tanárok és diákok tucatjai fordultak a rendőrséghez, előbbiek a bérük, utóbbiak a tanórák elmaradása miatt.
Milliárdos nagyságrendű csalás és sikkasztás gyanújával nyomozás folyik
A büntetőeljárást nemrég egyesítették a hatóságok a szintén Virágékhoz kötődő Drégelyvár Oktatási Központ Alapítvány ügyével, amely körül már az adóhatóság bűnügyi igazgatósága nyomoz milliárdos nagyságrendű költségvetési csalás és sikkasztás gyanújával. Ez az alapítvány volt a fenntartója a 2014 őszén Drégelyvárról Kempelen Farkasra átnevezett VI. kerületi szakiskolának (a névváltásról az után döntöttek, hogy a netes fórumokon sokat kritizálták az oktatás minőségét, így a név cikivé válhatott), valamint a Klebelsberg Kuno Szakképző Iskolának és a IV. Béla Esti Gimnáziumnak.
Jelentős átfedés |
Információink szerint az állami támogatást folyósító államkincstár ellenőrzést végzett a három alapítvány által fenntartott intézményeknél, és összevetette a tanulólistákat. Azt találta tudomásunk szerint, hogy sokszor többtucatnyi, sőt, előfordult, hogy száznál is több diák szerepelt több helyen is. |
A 3,5 milliárdos költségvetési csalási ügyhöz csatolták a Harmadik Évezred Oktatásáért Alapítvány ügyét is, amelynek intézményvezetője, Fidler Gábor korábban szorosan együttműködött Virágékkal. Egészen pontosan annyira szorosan, hogy Fidler volt korábban a Drégelyvár igazgatója is, és gyakorta előfordult, hogy a két iskola tanulói keveredtek az intézményeken belül. Sőt, akadtak olyanok, akik mindkét iskola diákjaiként szerepeltek – így kétszeres költségvetési normatíva jutott a fenntartóknak. Sajátos csere volt az estire jelentkezők nappalira besorolása is, amiért szintén éppen kétszeres normatíva jutott. (Újabb kacskaringó az ügyben, hogy tudomásunk szerint Virág Gergő idén év elején feljelentést tett, mert állítása szerint Fiedler Gábor nem tudott elszámolni a kapott állami támogatás egy részével.)
A garázda "szentháromság" harmadik tagja a Tanult és Képzett Emberekért Közhasznú Alapítvány volt, mely szintén állami kvótákkal bűvészkedett, s elfelejtett fizetni a tanároknak. A HVG információi szerint az utóbbi időben itt is átvették az uralmat Virág Gergőhöz köthető emberek, s bár papíron mások vezették az intézményeket, sokan tudják igazolni, hogy a megbeszéléseken, s a háttérből Virág irányított. Az iskolákat takarító és üzemelő cégek is több tízmillió forintjuk után futnak most.
És még ők követelték az elmaradt tandíjat
Az ifjú vállalkozó húzásairól legutóbb egy hónapja írt a hvg.hu, amikor pórul járt egykori szakképzősök tucatjával kaptak ügyvédi fizetési felszólítást állítólagos tandíjelmaradásuk ügyében. Holott annak idején éppen amiatt voltak kénytelenek félbehagyni a szakiskolai tanulmányaikat, mert a képzőcég nem fejezte be a tanfolyamokat, avagy nem fizette ki a gyakorlati helyeket, amelyek emiatt leállították a képzést. Akadt olyan egykori diák is, aki ezután azzal fordult a rendőrséghez: olyan szerződést mellékeltek a felszólításhoz, amelyen az eredeti megállapodáshoz képest magasabb összeg szerepelt, az ő aláírását pedig, állítja, valaki nemes egyszerűséggel odahamisította.
A Virág és Juhász Kft. berkeiben a legkülönfélébb szakmákban szerveztek önköltséges oktatásokat, a CAD CAM informatikustól a fogtechnikuson át a masszőrig. Az alapítványi konstrukcióban pedig az hozta a profitot, hogy állami normatívát is bezsebelhettek, miután olyan hiányszakmának számító mesterségeket is oktattak, amelyek tandíját a költségvetés állja bizonyos létszámig.
A korántsem zökkenőmentes működés közben a költségvetési pénzeket rendületlenül folyósító államkincstár tájékoztatása szerint a Drégelyvár 2013-ban 683 millió, 2014-ben pedig 867 millió forinttal gazdagodhatott az adófizetők pénzéből, s csak idén januárban állt le a finanszírozás, amikor lényegében üres épületet találtak a végre kiszálló ellenőrök. Az utolsó hónapokban ugyanis szinte egyáltalán nem voltak órák, csak beírták a neveket a naplóba. A diákok nem kapták meg a nekik járó ösztöndíjat, sem tananyagot vagy diákigazolványt – pedig utóbbiakért is fizettek.
A tanulók és tanárok tucatjának feljelentése nyomán elindult nyomozás is húzódik. Pedig többjük vádja szerint elég egyértelmű a csalás: akadt, aki asztalosnak akart tanulni, befizette a csaknem 200 ezer forintos tandíjat előre, egy összegben, ám a kurzus egyáltalán nem indult el. Ugyanez történt a cukrászoknál és a programozóknál is. Ezzel szemben csaknem fél év után, idén júniusban mindössze odáig jutottak a rendőrök, hogy a két ügyet – a Virág és Juhász Kft., illetve a Drégelyvár Oktatási Alapítvány ügyét – egyesítették, s a XVIII. kerületi kapitányságról áthelyezték a XIV. kerületire, illetékesség hiányára hivatkozva. A Fővárosi Főügyészségnél azt nyilatkozták: a nyomozást 2016 január közepéig meghosszabbították, gyanúsítottat még nem hallgattak ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.