Miközben az Egyesült Államok egy főre jutó lakossági energiafelhasználásban toronymagasan számít világbajnoknak, a kormányzat ma már fontosnak tartja az energiatudatosság terjesztését.A lakások energiahatékonyságáról beszélni szerintük már törvényszerű, de nem csak azért, mert az USA-ban a zöldenergia-boom hatására az egész téma egyre hétköznapibbá és trendibbé válik.
A lakások helyiségeinek fűtésére fordítjuk a legtöbb energiát, ezért nem mindegy, hogy a lakók valóban okos döntéseket hoznak-e az otthoni fűtési rendszerrel kapcsolatban. Amerikában az energetikai minisztérium tett közzé egy átlátható, könnyen megérthető inforgafikát e témában, mellyel reményeik szerint bárkinek képesek elmagyarázni, miért nem mindegy, hogy mire, mennyit költenek a házban lakók, és hogy végeredményben melyek azok a nyomáspontok a rendszerben, melyekre figyelve alacsonyabbra szorítható a jelenelgi energiaszámla.
Az "Energy Saver 101" néven közzétett infografika mindent tételesen végigvesz, ami egy lakóházban szóba jöhet; amit érdemes tudni a korszerű lakásfűtéssel kapcsolatosan. Például hogy mire érdemes cserélni, ha a fűtési rendszerhez hozzá kell nyúlni, milyen a megfelelő karbantartás, hogyan csökkenthetők a fűtési költségek, miért jó a programozható termosztátok beszerzésével kezdeni stb. stb. stb.
Noha a tippek az Egyesült Államokra vonatkoznak, van, amit globálisan, így nálunk is érdemes volna megfogadni...
Például azt, hogy ma már az a jótanács, hogy "Használja ki a nap melegét!", valójában egy négy évszakos tipp. Bármikor, télen-nyáron bele lehet kezdeni a megvalósításába, és igen, akár a tél közepén is lehetőség van napelemrendszerek tetőre installálására is. De nem kell egyből e kérdéskörben a "csúcsdísszel" kezdeni, mert az is a tippek között szerepel, hogy a családi ház körüli fákat érdemesebb még a kemény tél beállta előtt megmetszeni – az ágakat megritkítani, csak hogy több fény, és így több napenergia érhesse a házat még ilyenkor is.
A legjobb tanács – ami a kis lépések elvébe is beilleszthető – az, hogy a lakásban keressünk, majd, ha találtunk, szüntessük meg a szivárgásokat. Ez nyilvánvalóan az ajtók, ablakok szigetelésével kezdődhet, de az energy.gov szerint addig a profizmusig is viszonylag gyorsan el lehet jutni e területen, hogy a beltéri ajtók környékén hová érdemes ilyen-olyan "légterelőket" tenni, melyekkel optimalizálni lehet a légáramlást a szobák között is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.