Gazdaság hvg.hu 2015. október. 30. 16:43

Ezek az országok kapnak sok pénzt az USA-tól – térkép

Rengeteg pénzt oszt szét az Egyesült Államok, magyar mércével legalábbis. Öt ország nagyot kaszál.

Az Egyesült Államok tavaly megközelítőleg 35 milliárd dollárt költött világszerte gazdasági segélyekre. Amerikai léptékben ez annyira nem nagy összeg, de nagyjából a harmada annak, amit a teljes magyar gazdaság egy év alatt megtermel, és közel kétharmada a magyar költségvetés éves kiadásainak.

A HowMuch.net gyűjtése szerint ebből több mint 140 országnak jutott. A pénzügyi összehasonlító portál összeállított egy térképet is, melyen az országok mérete az Egyesült Államoktól kapott támogatás arányát mutatja a többihez képest, az országok színe pedig az országok egy főre eső bruttó össztermékét (GDP/fő):

howmuch.net

A nagyobb méretért kattintson ide.

A térkép alapján a legjobban 5 ország járt, ők kapták meg az összeg közel negyedét:

  1. Izrael 3,1 milliárd dollárt
  2. Egyiptom 1,5 milliárd dollárt
  3. Afganisztán 1,1 milliárd dollárt
  4. Jordánia 1 milliárd dollárt
  5. Pakisztán 933 millió dollárt

A támogatás nem mindenütt vegytiszta gazdasági segély volt. Izrael esetében a teljes támogatás hadi célokat szolgált, és Egyiptom esetében is erre ment 1,3 milliárd dollár az 1,5 milliárdból. Afganisztán, Jordánia és Pakisztán viszont főleg gazdaságfejlesztésre kapta a pénzeket.

Azt is megnézték, a teljes keretből milyen arányban támogatta az egyes régiókat az Egyesült Államok tavaly. Így alakul a kép:

Az előzetes becslés szerint 2015-ben is hasonló mértékű, 33 milliárd dollár segélyt nyújt Amerika, nagyjából ugyanezeknek az országoknak.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.