Nem történt ilyen a Szovjetunió felbomlása óta
Szeptemberben az előző havihoz képest 0,4 százalékkal, napi 10,74 millió hordóra nőtt Oroszország olajtermelése. Ez a Szovjetunió felbomlása utáni legmagasabb szint.
Az emelkedő orosz olajtermelés csak tovább fokozza a világpiaci túlkínálatot és egyben arra is utal, hogy Oroszországnak - Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok mellett - nem áll szándékában csatlakozni az OPEC termeléscsökkentési felhívásához az árak emelése érdekében.
Az olaj ára jelenleg mintegy 50 százalékkal alacsonyabb a bő egy évvel ezelőttinél. Az OPEC jelezte, hogy csak abban az esetben hajlandó csökkenteni a termelését, ha más nagy olajtermelők, például Oroszország is ezt teszi.
Arkagyij Dvorkovics orosz miniszterelnök-helyettes még szeptemberben közölte, hogy a termelés csökkentése csak tartósan alacsony árak esetén jöhet szóba, és még akkor is csak csekély mértékben.
"Oroszország homlokegyenest ellenkező megközelítést alkalmaz, mint a nagyobb OPEC tagországok, mivel a lehető legnagyobb kitermelésre törekszik, és csak utólag foglalkozik az árváltozások következményeivel" - mondta Christopher Weafer, a moszkvai Macro-Advisory tanácsadó cég szakértője. "Nem valószínű, hogy Oroszország együttműködésre lépne az OPEC-kel, az pedig teljes mértékben kizárható, hogy csatlakozna hozzá" - tette hozzá.
A sajátos földrajzi és a nehéz környezeti feltételek miatt az orosz olajtermelő vállalatok nem tudják olyan könnyen változtatni a kitermelés volumenét, mint más országok termelői. A rubel árfolyamcsökkenése ugyanakkor olcsóvá is teszi az oroszországi kitermelési költségeket, ami hozzásegít a termelő vállalatokat nyereségességük megőrzéséhez.
"Az alacsony olajárak egyáltalán nem befolyásolják az orosz kitermelési terveket" - mutatott rá Pavel Kushnir, a Deutsche Bank (DB) moszkvai olajipari elemzője. A DB a tavalyi 10,58 millió hordós napi termelés után az idén átlagosan napi 10,6 millió hordós, a Szovjetunió felbomlása utáni legmagasabb orosz olajtermelést prognosztizálja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.