A Philip Morris és más dohánycégek perben támadták meg az új dohányzásellenes uniós irányelveket az Európai Bíróságon. A magyar állam beszállt a perbe a dohánycégekkel szemben, és csütörtökön már fel is szólalt a bíróságon a kormány egy meg nem nevezett képviselője - közölte a Miniszterelnökség.
Magyarország perbe lépett a dohánycégekkel szemben - írta pénteken a Miniszterelnökség
Magyarország is beavatkozott a Philip Morris dohányipari vállalat és társai által indított, és jelenleg az Európai Unió Bírósága előtt folyamatban lévő eljárásba, amelynek tétje az új uniós dohánytermék-irányelv érvényességének kimondása, illetve egyes lényegi rendelkezéseinek értelmezése.
Mit akarnak a dohánycégek?
Az uniós jogalkotó 2014 áprilisában fogadta el az új irányelvet, amely 2016. május 20-ától kezdődően a dohányzás elleni küzdelem jegyében a dohánytermékekre vonatkozó számos további szigorítást írt elő. A felperes dohánycégek többek között az irányelv következő rendeleteinek érvénytelenségét kívánják kimondatni az Európai Unió Bíróságával:
- amelyek betiltják a jellegzetes ízesítésű (köztük a mentolos) dohánytermékeket;
- amelyek előírják, hogy az egészségvédő figyelmeztetéseknek a dohánytermékek csomagolásának 65 százalékát kell kitölteniük;
- amelyek megengedik a tagállamoknak, hogy megtiltsák a dohánytermékek határon átnyúló távértékesítését; valamint lehetővé teszik a tagállamok számára, hogy közegészségügyi megfontolásból további követelményeket vezessenek be dohánytermékek csomagolásának egységesítésére.
Mit akar a magyar kormány?
A magyar kormány elkötelezett a dohányzás visszaszorítása mellett, ennek érdekében számos - néha a hagyományos eszközökkel szakító - intézkedést vezetett be - írta Lázár János minisztériuma. Magyarország például már évek óta alkalmazza azokat a képekkel kombinált egészségügyi figyelmeztetéseket, amelyeket az új dohányirányelv most a többi uniós tagállam számára is kötelezővé tesz.
Mivel a magyar kormány úgy ítéli meg, hogy az irányelv megfelelő lehetőséget biztosít a tagállamok számára, hogy az egészségpolitikai intézkedéseikről maguk - és ne Brüsszel vagy a dohánycégek - döntsenek, illetve szeretné, hogy az új intézkedések (például az egységes cigarettacsomagolás) bevezetésének jogalapja fennmaradjon, ezért belépett a dohánycégeknek az új uniós jogszabállyal szemben folytatott perébe - a dohánycégekkel szemben - írták.
Az ügyben csütörtökön tárgyalást tartottak a luxemburgi Európai Unió Bíróságán. Felszólalt a magyar kormány képviselője is, aki az uniós irányelv érvényessége, illetve amellett érvelt, hogy az irányelv lehetőséget ad a tagállamok számára arra, hogy szabadon dönthessenek a dohánytermékek egységes csomagolásának bevezetéséről. Európában egyébként már az Egyesült Királyság, Írország, Franciaország és Norvégia is döntött ilyen intézkedésről, és Magyarország is előkészítette az egységes cigarettacsomagolásra vonatkozó jogi szabályozás tervezetét, amely kora tavasszal kerülhet a kormány elé.
A magyar kormány fellépését az ügybe beavatkozó többi tagállam is üdvözölte. 2015. július 20-án egyébként Párizsban politikai szövetséget hozott létre a dohánytermékek egységes csomagolásának bevezetésért több uniós tagállam, köztük Magyarország is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.