Gazdaság hvg.hu 2015. szeptember. 15. 13:35

"Ha egy vendég lemondja, jön helyette akárhány"

Alig lehet üres szobát találni a budapesti szállodákban, de már a hostelek is kitették a „teltház” táblát. A rekordgyanús szezon miatt nem érezni a hatását, hogy különösen Ausztriában és Németországban vannak visszamondások a menekülthelyzet magyarországi kezelése miatt. A hazai kommunikáció összességében megnyugtató: a számokon nem érezni semmit, és az esetleges visszamondások hátterében sem az Orbán-kormány inhumánus menekültpolitikájával szembeni ellenérzést kell keresni, hanem inkább azt a bizonytalanságot, hogy jelenleg biztonságos-e Magyarországra utazni, a fővárosban, különösen a Keleti környékén megszállni.

Miközben csúcsokat döntöget a hazai turizmus és a hotelek, szállodák telt házzal üzemelnek, a menekültet gáncsoló László Petrával, a Keleti pályaudvari és a röszkei helyzet sokkoló képeivel van tele a világsajtó. A hírek sok turistát gondolkodtattak el különösen Ausztriában és Németországban, hogy elmenjenek-e egy olyan országba nyaralni, amely 25 évvel ezelőtt lebontotta a vasfüggönyt, ma pedig kerítést emel a déli határán. De a Keleti pályaudvari, illetve a röszkei tumultust is látva az is felmerülhetett, hogy biztonságos-e egyáltalán Magyarországra utazni. Erdei Bálint, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) elnöke még szeptember elején adott ki egy közleményt, amiben azt írta, volt olyan utazási iroda, ahol a megszokott napi 50 egyéni foglalás helyett két nap alatt mindössze  4-6 érkezett, a csoportok pedig a tervezett létszámnál kevesebb fővel érkeztek. Arról is beszámolt, hogy rengeteg vendég kérte a Keleti pályaudvar környéki szállodákban, hogy költöztessék át őket. Azt akkor még nem tudta megjósolni, hogy a lemondott foglalások mekkora bevételkiesést jelentenek majd az iparágnak.

A MUISZ ezért Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter segítségét kérte, hogy megnyugtassák az ideutazókat: az ország biztonságos, és semmi sem veszélyteti a nyaralásukat. A Nemzetgazdasági Minisztérium sem késlekedett, és az összehangolt kommunikációs kampány jegyében alig egy héttel később Ruszinkó Ádám turizmusért felelős helyettes államtitkár az M1-ben már arról beszélt, hogy a menekülthelyzet nem befolyásolja a hazai turizmus forgalmát. Glattfelder Béla, az NGM gazdaságszabályozásért felelős államtitkára pedig a KSH adatait idézte ugyanott, miszerint tavaly óta 12 százalékkal nőtt a vendégek száma. Az utazási irodák félelme érthető, mert ez az ágazat adja a magyar GDP 10 százalékát, és ez a szám az érzésük szerint még magasabb lehetne. A számokat látva egyértelmű, a turizmus végre kezd kilábalni a gazdasági válság okozta többéves sokkból, és félnek, hogy az elmúlt másfél év lendülete megtörik.

A szeptember a legforgalmasabb

Erdei Bálint a múlt héten már cáfolta, hogy  tömeges lemondásokról lenne szó. “A sokkoló röszkei képeket látva sok turista azt hiszi, hogy ez van mindenhol” – magyarázta Erdei, de “mindenkit próbálunk megnyugtatni, hogy a főváros ugyanolyan békés, mint tavaly ilyenkor”. Hívások viszont szép számmal jönnek a külföldi partnerirodáktól. Mindenkit az érdekel, hogy  biztonságos-e Budapest, és azon belül is a Keleti és környéke aggasztotta leginkább az ideutazókat. Az utazási irodák azért is izgultak, mert  az egész szezon egyik legpörgősebb időszaka a szeptember, május után ebben a hónapban jönnek legtöbben Budapestre. A MUISZ elnöke szerint a legnagyobb problémát a vasútiközlekedés akadozása jelentette, az utazási irodáknak ugyanis komoly fejtörtést okozott, hogyan szervezzék át a Bécsből vagy Prágából érkezők utaztatását. Buszokat és kocsikat kellett indítaniuk, hogy Budapestre tudják szállítani a határon ragadt turistákat.

Mindenkit az érdekel, hogy biztonságos-e a Keleti
Túry Gergely

Megkerestünk német utazási irodákat, hogy mondják el tapasztalataikat. Egy hesseni és egy berlini céget sikerült elérnünk, ahol meglepődve fogadták kérdéseinket. Elmondásuk szerint náluk is sokan érdeklődnek, hogy biztonságos-e Magyarországra utazni, mert látták a hírekben a Keletinél kialakult káoszt. Tömeges lemondásokat azoban ők sem tapasztaltak, de azt elismerték, hogy vannak váratlan törlések. A hesseni irodában egy idősebb pár gondolta meg magát váratlanul, de nem indokolták budapesti útjuk lemondását. A berlini cég szerint többen voltak olyanok, akik a menekülthelyzetre hivatkozva mondták le útjukat.

A neheze csak most jön

A Travel to Hungary kereskedelmi vezetője, Nagy Gábor sem temetné még el az idei turistaszezont. A cég sok kombinált utat szervez (Bécs–Prága–Budapest-körutazás), ezért a vasúti közlekedés bizonytalansága őket különösen érzékenyen érintette: “nem könnyíti meg a munkánk, hogy nem tudjuk, mi lesz holnap”. Egy csoportjuk pont a napokban mondta le márciusi utazását, mert inkább Prágába mennének, mégis úgy látja, nem is az utazások lemondása miatt kell aggódniuk, hanem a foglalások elmaradása lehet aggasztó,“most még nem súlyos a helyzet, de neheze csak most következik”. Ez azért is lehet rossz hír a turizmusból élőknek, mert a Travel to…-nál is úgy látják, hogy  tartós lehet az elmúlt egy-másfél évben látható tapasztalt erősödés, és attól félnek, hogy a negatív hírek megtörik ezt a fellendülést.

A Magyar Beutaztatók Szövetsége (MABEUSZ) alelnöke, Kanel Judit is arról számolt be, hogy az idei év messze felülmúlta a várakozásokat. Soha ennyien nem jöttek még Budapestre, az utó- és az előszerzon is erős volt, és többéves csúcsok dőltek meg az utóbbi hónapokban. Szerinte épp ezért alaptalan a félelem, hogy a menekülthelyzet miatt tömegével mondanának vissza az utazásokat. A MABEUSZ alenöke úgy tapasztalta, hogy az a jellemzőbb, hogy a Keleti miatt érdeklődnek, és ha vannak is lemondások, nem kirívóan sok. Azt még hozzátette, “a turizmus egy érzékeny iparág, ezért az már számítana, ha megnyitna a Verseny utcai tranzit”.

Röszke miatt sokan azt hiszik, hogy az egész országban káosz van
Stiller Ákos

A szállodáknál nem aggódnak

Szállódáskörökben sem aggódják túl a helyzetet, a megkérdezettek közül  valaki úgy fogalmazott, “ha egy-egy vendég lemondja, majd jön helyette akárhány”. A Kempinskinél is optimisták. Dudás Ildikó, a hotel sajtósa elmondta, jelenleg is telt ház van náluk. Az egyik nemzetközi franchise budapesti hostele is csúcsra van járatva, sokkal több foglalásuk van, mint tavaly ilyenkor. Annak ellenére, hogy rengeteg hívást kapnak, mert “a Keletit meg Röszkét látva azt hiszik, hogy az egész országban káosz van” – mesélte az egyik névtelenül nyilatkozó dolgozó. A hostelnél is igyekeznek mindenkit megnyugatni, hogy a belváros tökéletesen biztonságos, és azt tanácsolják az ide utazóknak, hogy inkább busszal vagy repülővel jöjjenek.

Egy Keletihez közel fekvő szálloda munkatársa azonban jóval borúlátóbban nyilatkozott. Elmondása szerint napi 10-12 lemondás érkezik hozzájuk, van, hogy több hétre, hónapra előre mondják vissza a foglalásokat, ami kimagaslóan soknak számít. “Nem fogunk sírni, de azért megérezzük” – fogalmazott a névtelenül megszólaló szállodás.



zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.