Elhordták a mérget a berhidai ipari parkból
Befejezték a berhidai ipari park kármentesítését. Több mint hatmilliárd forintba került a munka, körülbelül 60 ezer tonna szennyezett földet szállítottak el a helyszínről, és talajvíztisztító-rendszert is kialakítottak.
Az évekkel ezelőtt itt működő vegyipari vállalatnál okozott szennyezést számolták fel, körülbelül 6,5 milliárd forint európai uniós támogatással. Elsősorban a helyi vízbázist akarták megvédeni. Majdnem két év alatt, 2013 októberétől idén augusztusig 2400 teherautónyi, körülbelül 60 ezer tonna hulladékot és szennyezett földet termeltek ki a területről, és szállítottak el kezelésre. Ezen felül 18 ezer köbméter hulladékot a kármentesítés helyszínén helyeztek el szigetelt depóniában – mondta a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. környezetvédelmi menedzsere szerdán a Veszprém megyei városban tartott sajtótájékoztatón.
Szegő Zsuzsanna hozzátette: a speciális, úgynevezett bitumen-izolációs rétegrendszerű, 3500 négyzetméter alapterületű depónia olyan magas színvonalú, több rétegű műszaki védelemmel ellátott létesítmény, amelyet Magyarországon először alkalmaztak a kármentesítés gyakorlatában.
Kiépítettek egy komplex talajvíztisztító-rendszert is. Ennek része egy majdnem négy kilométeres talajvíz-kitermelő drénhálózat, egy fiziko-kémiai és biológiai kezelést végző tisztítórendszer, egy három kilométeres visszaszikkasztó drénrendszer, illetve a szennyezett vizet szállító két, és a tisztított vizet szállító három kilométeres nyomócső rendszer.
A vízkezelő rendszer egyéves próbaüzeme is megtörtént. A tisztítórendszer működése a tervek szerint 2020-ig tart, a kármentesítés eredményét folyamatos talajvizsgálatokkal és 25 monitoring kúttal ellenőrzik.
A berhidai Peremartoni Ipari Park területén korábban működött Peremartoni Vegyipari Vállalat rengeteg hulladékot halmozott fel, amely az évtizedek alatt tönkretette a talajt és a talajvizet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.