Gazdaság hvg.hu 2015. július. 28. 02:16

15 forintért termel áramot a Nap

A valóban napsütéses országokban ma már 5 cent, azaz kevesebb mint 15 forint a napenergia kilowattóránkénti ára. Ez a tény, valamint a megújuló energiás rendszerekhez kapcsolható új típusú akkumulátorok fejlődése rövidesen azt is lehetővé teszi, hogy a nem kirívó, hanem pusztán átlagos napenergiai adottsággal rendelkező államokban is lekörözzék a zöldek a hagyományos energiaforrások árait.

A Chikan's Planet blog friss bejegyzése egy egyenletbe rendezte össze a napenergia-termelés mai árait és a közeljövőben várható, egyéb tényezőket – a termesztő-fogyasztó szempontjából. Az ALTEO vezetője, ifj. Chikán Attila által írt posztban az olvasható, hogy ami ma még csak a megújuló energiaforrásokban bővelkedő régiókban lehetséges, az hamarosan a világ minden táján adottsággá válhat – az újfajta elemek általános használatúvá válásának köszönhetően.

Vagyis: miközben ma a valóban napsütéses országokban már 5 cent (azaz: kevesebb mint 15 forint) a napenergia kWh ára, az új típusú akkumulátorok, energiatározó rendszerek megjelenése és hétköznapibbá válása hamarosan azt is lehetővé teszi, hogy az átlagos adottságú területeken is partiba kerüljenek a zöldek a hagyományos energiaforrások áraival. Ebben óriási szerepe van a megújuló forrásokból nyert energia drasztikusan csökkenő előállítási költségeinek és a tárolókapacitások terén megfigyelhető nagyfokú hatékonyságnövekedésnek. A mostani trendeket látva ráadásul számíthatunk arra, hogy ez az egyre alacsonyabb költségszint világszinten is általánossá válik, és hogy a napenergia tekintetében kifejezetten jó helyzetben lévő régiókban pedig 2-4 centre csökkenhet ennek mértéke.

Stiller Ákos

A másik kulcsfaktor az – így a zöldenergiás szakember –, amely a napenergia kimagasló népszerűségét táplálja, az az energiatárolási lehetőségek folyamatos bővülése és az eszközök dinamikus fejlődése. Ebben vezető szerep hárul az új típusú lítium-ionos és a folyadékáramos akkumulátorokra. Előbbi a Tesla új „Gigafactory” névre hallgató projektjéből lehet ismerős. Utóbbival Vanadium Redox vagy Flow Battery néven találkozhatunk a legtöbbször. Ennek legfőbb előnye, hogy bizonyítottan minimum 14 ezerszer tölthető. A blog szerint az is nagyon fontos, hogy a lítium-ionos elemek jó terepre találnak a háztartásokban is, és így az energetika e vívmányai nem koncentrálódnak az iparra, hanem a hétköznapi felhasználó számára is ismertté és elérhetővé válnak.

E lehetőségeket kiaknázandó jelentette be a Southern Carolina Edison energiaszolgáltató, hogy a SunEdison és az Advanced Microgrid Solutions által felépítendő új energiatermelő és tároló kapacitás olyan energiaforrást jelent majd, amely kiválthatja a jelenleg helyben használt nukleáris, illetve széntüzeléssel nyert energiát.

2014-ben az újonnan létrehozott energiakapacitások 32 százaléka napenergiára épül, ezzel 2014 volt zsinórban a második olyan év, amikor az újonnan létesített napenergia-kapacitások mértéke meghaladta a szélre és a szénre épülő új infrastruktúrák kapacitásait is. A fenti tendenciák nyomán jelenleg úgy kalkulálható, hogy a napenergia hamarosan elsődleges energiaforrássá léphet elő a termelésben és a háztartásokban egyaránt. A következő boomot e téren Kína jelenti, mint azt nemrég a hvg.hu megírta: kínai-amerikai versengés indult a világ legnagyobb napenergia-termelői között.

Miközben kontinentálisan meglehetősen egyenletesen oszlanak el a megépített közművi napenergia-kapacitások a glóbuszon (Ázsia 16,2 GW, Európa 13,1 GW, Észak-Amerika 12,8 GW), Kína már nemcsak Európát hagyja le, de hamarosan – várhatóan – az amerikaiakat is lelépi. Ennek pedig az a makrogazdasági oka, hogy Kína bár világelsőnek számít az új atomerőmű építésében is (csak 2014-ben például mintegy 9 milliárd dollár beruházást végzett a nukleáris projektjeiben, amely a Paks II. projekt nagyságához mérhető – de egyetlen év alatt!) ám eközben a szél- és napenergiába ennek több mint a kilencszeresét, 83 milliárd dollárt pumpált.

zöldhasú
Hirdetés