Elfogadta az athéni parlament csütörtök hajnalban az európai hitelezők által megkövetelt első megszorításokat. Ezzel megnyílt az út az EU hétmilliárd eurós áthidaló kölcsönéhez, illetve remélhetőleg a 82-86 milliárdos mentőcsomagról szóló tárgyalásokhoz is. De a neheze csak most jön a görögöknek - végig kell vinniük a pénzért cserébe vállalt fájdalmas intézkedéseket.
Átment a görög parlamentben az első reformokról szóló törvényjavaslat, 229 képviselő szavazott igennel, 64-en nemmel, hatan tartózkodtak. Az intézkedések elfogadásához 151 igen szavazatra volt szükség.
A szavazás helyi idő szerint éjjel 1 óra után kezdődött, és alaposan el is húzódott, mert a képviselők egyenként, név szerint voksoltak. Janisz Varufakisz közelmúltban lemondott korábbi pénzügyminiszter például, aki végig kemény akart lenni Görögország hitelezőivel szemben, nemmel szavazott.
A törvénytervezet jóváhagyásával Görögország remélhetőleg most meg tudja kezdeni a tárgyalásokat a hitelezőkkel a harmadik, 82-86 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagról.
Az Európai Bizottság egy hétmilliárd eurós áthidaló kölcsönt is felajánlott Athénnak júliusra, ha az igenek győznek a parlamentben. A kölcsönt legkésőbb három hónap múlva kéne visszafizetni a 82-86 milliárd eurós támogatásból.
Az áthidaló kölcsön fejében vállalt megszorító intézkedések, illetve reformok között van többek között az áfabevételek jelentős, az éves görög GDP egy százalékának megfelelő növelése, a nyugdíjrendszer átalakítása és a görög statisztikai hivatal függetlenségének szavatolása.
A voksolást megelőző esti parlamenti vita kezdetekor összecsapások törtek ki a törvényhozás épülete előtti Szintagma téren, ahol a hatóságok szerint 12 ezren gyűltek össze, hogy a hitelezőkkel hétfőn kötött megállapodás és az újabb megszorítások ellen tiltakozzanak.
A rendőrök paprikaspray-t és könnygázt vetettek be a rájuk Molotov-koktélokkal és kövekkel támadó többtucatnyi álarcos fiatal ellen. A rendbontók kirakatokat törtek be és egy autót is felgyújtottak. Az erőszak láttán a békés demonstrálók menekülni kezdtek, a rendőrség pedig később közölte, hogy legalább 50 embert őrizetbe vettek.
A szavazás kezdetére, éjjel egy óra utánra már normalizálódott a helyzet a Szintagma téren.
Röviddel a parlamenti vita kezdete előtt a radikális baloldali Sziriza élén álló Alekszisz Ciprasz görög kormányfő azzal fenyegette meg párttársait, hogy lemond, ha nemmel szavaznak. A kormánypárt szélsőbaloldali platformja és a koalíciós partnere is ellenezte az újabb megszorításokat.
Egy kedden nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatás szerint a görögök több mint 70 százaléka amellett állt ki, hogy a parlament hagyja jóvá az országot az összeomlástól megóvó mentőcsomaghoz szükséges intézkedéseket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.