Gazdaság hvg.hu 2015. július. 13. 08:50

Megállapodás született Görögországról

Agreement - ennyit írt ki Twitter-oldalára több euróövezeti kormányfő. Maratoni tárgyalássorozat után jutottak megállapodásra, és a görög miniszterelnök feladta a szabadságharcot. A tudósítások szerint a 16 órás alázás után mindenbe belement, amit nem akart. Görögország gyakorlatilag a hitelezők gyámsága alá kerül. Egy időre vége a görög drámának, nem megy csődbe az ország és nem omlik össze a bankrendszere. Az euróövezeti országok és a Nemzetközi Valutaalap 80 milliárd eurót adna, emellett adósságátstrukturálást is kapnak a görögök, az adósságukból viszont nem engednek el.

Megszületett a megállapodás a görög mentőcsomagról, ezt írta ki több euróövezeti kormányfő a Twitteren. Donald Tusk, az Európai Tanács lengyel elnöke azt közölte, hogy a döntés egyhangú volt, és a csomag "komoly reformokat" illetve pénzügyi támogatást jelent Görögországnak. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pedig azt mondta, nem lesz Grexit, Görögország megtartja az eurót, és nem lép ki az unióból. Ha nem hozták volna tető alá a megállapodást, Görögország ma egészen biztosan csődbe megy és összeomlik a bankrendszere. Ez katasztrófa lett volna, nemcsak Görögországnak, hanem az euróövezetnek és az Európai Uniónak is.

A maratoni tárgyalás után rendkívül fáradtak lehetnek az európai vezetők. Donald Tusk, az Európa Tanács elnöke még egy lefordíthatatlan és borzalmas szóviccet is elsütött faaarccal a hétfő reggeli sajtótájékoztatón:

Someone can say that we have an aGreekment

vagyis, azt mondhatnánk, van egy aGreekmentünk, amiben az a "tréfa", hogy beleszuszakolta a Greek kifejezést a megállapodást jelentő agreement kifejezésbe.

Az euróövezeti vezetők most szundíthatnak egyet, leszámítva a görög miniszterelnököt. A görög parlamentnek ugyanis azonnal meg kell kezdenie elfogadni a harmadik pénzügyi mentőcsomaghoz szükséges törvénymódosítások elfogadását, ez legalább féltucat nagy horderejű reformcsomag lesz. Ha ezzel kedden és szerdán elkészülnek, akkor az eurózóna tagjai már szerdán állást foglalhatnak róla, és ezután a nemzeti parlamentek is jóváhagyhatják, hogy megkezdődjenek a tárgyalások a harmadik mentőcsomagról. Az utóbbi fontos kitétel, ugyanis a mai bejelentés nem azt jelenti, hogy megvan a mentőcsomag, csak azt, hogy megállapodtak a feltételekről, amik ahhoz kellenek, hogy elkezdjenek róla tárgyalni.  

Ciprasz megadta magát

A görög parlamentben még jöhet egy újabb váratlan fordulat: a kormányfőnek nagyon nehéz lesz elfogadtatnia a parlamenttel a kemény megszorításokat tartalmazó törvénymódosításokat, hiszen egy héttel ezelőtt a görögök több mint 60 százaléka elutasította a megszorításokat a népszavazáson. Ráadásul a jelenlegi görög kormánypárt, a szélsőbalos Sziriza éppen a megszorítások elutasításának ígéretével került hatalomra öt hónapja.

Francois Hollande francia elnök, Görögország patrónusa a nagyhatalmak között, akitől a görög miniszterelnök búcsúzóul - a szokásos kézfogáson kívül - még egy ölelést is kapott.
AFP / Jean-Christophe Verhaegen

Azon sem lepődnénk meg, ha a pálfordulás miatt felbomlana a kabinet és rövidesen új választások jönnének Görögországban. Ez ismét veszélybe sodorná a csomag végrehajtását. A súlyos politikai szituációt jelzi, hogy a görög politikusok most nem akarnak interjút adni, azt mondják az újságíróknak, hogy még nem tudják, hogyan reagál a párt otthon.

A megállapodás legfontosabb része egy 50 milliárd euró értékűre tervezett privatizációs különalap, amely fölött Görögország már nem rendelkezik szabadon, mert az biztosítékul szolgál a hitelezők számára. Eredetileg úgy tervezték, hogy az alap székhelye Luxemburgban lesz, a megállapodás szerint azonban végül Athént jelölték meg. Az 50 milliárd euró egy részéből visszafizetik a bankok feltőkésítésére kapott pénzt, egy másik részéből csökkentik az államadósságot, a maradékot pedig gazdaságfejlesztésre fordítják.     

A tudósítások szerint a görög kormányfő tegnap óta olyan alázást kapott Brüsszelben, ami lelki waterboardingnak is elmenne.
AFP / Thierry Charlier

Emellett a görög kormánynak több olyan gyökeres változtatást is el kell fogadtatnia szerdáig, amit korábban elutasított. Ezek a csomag kulcselemei:  

  • nyugdíjreform, amely várhatóan korhatáremeléssel és a járadékok szociális kiegészítésének megvonásával fog járni 
  • gazdasági liberalizáció (például eddig ott is vasárnapi boltzár volt, mint Magyarországon, most a csomag részeként, vasárnapokon is engedélyezik a nyitva tartást)
  • az elektromos hálózat privatizációja
  • a munkaerőpiaci szabályozás átalakítása, például a kollektív szerződések és a csoportos létszámleépítés szabályainak megváltoztatása 
  • a bankszektor megerősítése keretében a nem teljesítő hitelek problémájának rendezése

Ciprasz a tárgyalásokon ellenezte azt is, hogy a Nemzetközi Valutaalap is részt vegyen a mentőcsomagban, de végül engedett, benne lesz az IMF is. Az sem jött össze, amit a leginkább el akart érni a görög kormány, nem engednek el a görögök adósságából. Legalábbis ezt mondta hétfő délelőtt Angela Merkel német kancellár, az adósságelengedés legnagyobb ellenzője. Viszont átstrukturálják a görög adósságot, és a hitelek futamidejének megnyújtásával fognak könnyíteni a görög adósságterheken.

MTI / EPA / Stephanie Lecocq

A görög miniszterelnök belement abba is, hogy a mentőcsomag ideje alatt csökkenjen Athén önállósága, a hitelezők folyamatosan monitorozni fogják a görög kormány lépéseit. A vasárnapi jelzések alapján ez gyakorlatilag nemzetközi gyámságot fog jelenteni Görögországnak. Azt is vállalta, hogy felülvizsgálják a február óta hozott törvényeket, amelyekkel visszakoztak a korábbi mentőcsomagokkal bevezetett megszorításoktól.     

A Ciprasz a megállapodás utáni sajtótájékoztatón azt mondta, kemény csatát vívtak, és kemény döntések előtt állnak. A Reuters tudósítása szerint a görög kormányfő nyilatkozata úgy szólt, vállalták a felelősséget a döntésért, amellyel sikerült elkerülni az európai konzervatív körök legszélsőségesebb terveit (érdekesség: az MTI hírében ez a mondat úgy szerepel, kemény csatában sikerült kivédeni a szélsőséges terveket). Azt is mondta, sikerült elérni az államadósság átstrukturálását, és biztosítani az ország finanszírozását középtávon.   

A görög kormányfő azt mondta, a terheket a társadalmi igazságosság szerint fogják elosztani. Ezúttal azoknak is viselniük kell őket, akik nem fizettek a válság alatt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?