Gazdaság MTI 2015. július. 02. 07:48

Néha már az IMF elnöke sem tudja, mit is akarnak a görögök

A Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója megfontoltabb hozzáállást szorgalmazott a Görögország és hitelezői között folyó tárgyalásokon. Christine Lagarde szerint csak akkor lenne érdemes a görög adósság egy részének elengedéséről beszélni, ha az ország vezetői előbb megkezdenék a reformok végrehajtását.

Lagarde Washingtonban a CNN amerikai hírtelevíziónak és a Reuters brit hírügynökségnek szerdán nyilatkozott. Hangsúlyozta: Athénnak minél előbb meg kell hoznia az IMF és az európai hitelezők által kidolgozott programokban foglalt strukturális reformokat és fiskális kiigazítást, hogy fenntartható gazdasági és költségvetési pályára álljon.

A Reutersnek az esetleges újabb részleges adósságelengedés lehetőségét firtató kérdésére pedig azt mondta: „jobb lenne, ha ezt csak azután tennék meg, hogy Athén eltökélt lépést tesz a reformok irányába”.

A mostani görög kormány tárgyalási taktikájával és szavahihetőségével kapcsolatban az IMF vezérigazgatója úgy fogalmazott: „Nincs választásunk, hogy ki képvisel egy országot, és minden választott kormányt (...) legitim partnernek tekintünk a tárgyalásokon”.

Ugyanakkor Alekszisz Ciprasz görög kormányfő keddi ajánlatát – amely szerint Athén kész lenne elfogadni a hitelezők legtöbb feltételét – nem kommentálta.  Olyan sok ajánlatot kaptunk már az utóbbi néhány napban, amelyeket aztán jóváhagytak, érvénytelenítettek, megváltoztattak, kiegészítettek, hogy igen bizonytalan, hogy a legutóbbi javaslat pontosan hol is áll” – fogalmazott a Reutersnek.

A CNN-nek pedig azt mondta, a tárgyalásoknak jót tenne egy kicsit nagyobb érettség, bár konkrétan nem beszélt a görögök felelősségéről.

Lagarde elismerte, hogy a legkiszolgáltatottabb görögök megsegítésére nyilvánvalóan lennie kell egy szociális védőhálónak”, és bár a hitelezők az adószedés szigorítását követelik, a közterheket különösen a leggazdagabbaknak kell megfizetniük”.

A Reutersnek viszont azt hangoztatta: a korábban mentőcsomagra szorult, de sikeresen talpra állt Írország és Portugália példája azt mutatja, hogy az ilyen helyzetekben nehéz intézkedéseket kell hozniuk a bajba jutott országoknak.

Az IMF vezetője a görög népszavazásról azt mondta: ez egy demokratikus folyamat, amelynek eredményeként remélhetőleg egyértelműbbé válik majd, hogy mik a görög emberek szándékai, illetve mire terjed ki a görög kormány felhatalmazása.

zöldhasú
Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.