Gazdaság 2015. június. 29. 09:27

Kezd kitörni a pánik Görögországban – percről percre

Kedden kellene fizetnie Görögországnak 1,6 milliárd eurónyi lejáró adósságot az IMF felé, de ezt aligha tudja megtenni. Ez államcsődöt jelent. Görögországban nem nyitottak ki ma a bankok és a tőzsde sem - a bankok egész héten zárva tartanak -, napi 60 euróban korlátozták a bankautomatából történő pénzkivétel összegét. A tőzsdék zuhanni kezdtek reggel, a forint is így tett, 1 euró már többe kerül 315 forintnál. A Standard and Poor's hétfő este még tovább rontotta Görögország besorolását. Cikkünk folyamatosan frissül.

Most érkezett

A görög helyzetről szóló percről percre tudósításunkat mára lezárjuk, de a görög válsággal kapcsolatos híreket a hvg.hu továbbra is követi.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A korábbi CCC-ről egy fokozottal lejjebb, CCC- szintre rontotta Görögország adósbesorolását a Standard&Poor's - adta hírül a Guardian.

A hitelminősítő 50 százalékra becsüli annak az esélyét, hogy Görögország kilép az eurózónából.

Másfél százalék körüli mínuszban álltak a vezető New York-i tőzsdemutatók a hétfői kereskedés vége előtt két órával, elsősorban annak a hatására, hogy egyre kilátástalanabb a görög adósságrendezés ügye, az ország alig 30 órányira áll az államcsődtől.

Hétfőn, közép-európai idő szerint 20 óra körül a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,40 százalék, az S&P 500-as mutató 1,48 százalék, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,66 százalék veszteségen állt.

Elemzők a tőzsdemutatók jelentős gyengülésével kapcsolatban megjegyezték, hogy a forgalom alig haladja meg az elmúlt napok átlagát. "A befektetők körében nincs szó ijedtségről. Ez nem egy pánikeladás" - mondta egy kereskedő. A Görögországgal kapcsolatban felerősödött bizonytalanság csak hozzáadódott ahhoz a vélekedéshez, hogy csak lassan nő a cégek nyeresége, miközben egyre közelebb áll az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a sok év óta első kamatemeléshez.  

Kína azt kívánja, hogy Görögország maradjon az euróövezetben, és hogy a nemzetközi hitelező intézmények sürgősen állapodjanak meg az athéni kormánnyal a görög adósságválság kezelését illetően - mondta hétfőn Brüsszelben Li Ko-csiang kínai miniszterelnök, miután megbeszélést folytatott Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság, valamint Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével.

... és be is kalkulálta azt a jövő évi büdzsébe. Ezt mondta legalábbis Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára.

Ha mégis történik valami, arról a globalizált világ tehet - mondta Banai.

Egész pontosan így: Lehetnek hatásai a görög krízisnek Magyarország életére is, de olyan költségvetése van az országnak, amely kivédi a kockázatokat. A teljes magyar export 0,4 százaléka irányul Görögországba, és pénzpiaci vonalon sincsenek erős összefonódások: Magyarországon nincsenek görög tulajdonú bankok, így a görög bankrendszer problémája ilyen ágon sem gyűrűzik be Magyarországra. Mégis, a forint árfolyama némileg elmozdult, és a tőzsdék gyengülnek, vagyis a globalizált világ érezteti hatását - mondta Banai Péter.

A hvg.hu által megkérdezett görögországi lakosok nem izgulják túl azt, hogy 24 órára vannak az államcsődtől. Van, aki kipróbálná, milyen, amikor Oroszország menti meg őket.

A görög válság túlmutat az euróövezeten, írja a The Guardian. Ennek egy újabb jele a portál szerint, hogy a francia elnök telefonon egyeztetett Barack Obamával a görög helyzetről, és állítólag egyetértettek abban, hogy újra kell kezdeni a párbeszédet.

A The Guardian megjegyzése azokra a – nem is alaptalan – félelmekre utal, hogy Görögország Európától elszakadva az orosz befolyási övezetbe hullana.

zöldhasú
Hirdetés