Gazdaság hvg.hu 2015. június. 22. 09:03

Borítják a földgáz-bilit a szocialisták

Megjelent az MSZP portálján az a pénteken már beharangozott anyag, melyből megismerhető, hogy az MVM és a MET milyen szerződéseket kötött 2011-2014 között. A szocialisták csak "A nagy gázlopás" címmel közölték a hírt, hogy elérhetővé tették a dokumentumokat.

Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő közérdekű adatigénylési pert nyert az MVM Partner Zrt.-vel szemben, ezért a cégnek ki kellett adnia a Mol Energy Trade International AG-vel (MET) kötött földgáz-adásvételi szerződéseket. Leegyszerűsítve ennyi a felvezetése annak a hétfőn reggel megjelent közleménynek, mely az MSZP honlapján jelent meg, s melyből az ígéretek szerint kiderül, hogy az állami cég és a 40 százalékos Mol-részesedésű, offshore hátterű energiacég (melyben 10 százaléka az Orbán Viktor barátjaként ismert Garancsi Istvánnak is van) miként üzletelt 2011 és 2014 között úgy az Ausztria felől érkező földgázzal, hogy azon a MET tízmillárdokat nyerhetett.

Honnan, mennyi gáz és főként: milyen áron érkezett a lakossági ellátásra?
MTI

A témával hosszú ideje behatóan foglalkozó Magyari Péter újságíró ez alkalomra összefoglalta: mit lehet és mit érdemes az ügyletekről tudni. E szerint: "A kiadott szerződések alapján a legfontosabb megállapítás az, hogy a MET tulajdonosai nagyon sokat kereshettek a konstrukción, és ezt a hasznot az állam is bezsebelhette volna. A konstrukcióból következő lehetséges haszon mintegy 80 százalékát a MET érvényesíthette." 

Az MVM és a MET üzleti kapcsolatának lényege az volt, hogy a kormány 2011-ben felhatalmazta az állami energiacéget arra, hogy a korábbi pályáztatás helyett - árverés nélkül - csak ő férjen hozzá az Ausztriát Magyarországgal összekötő HÁG vezetékhez. Az indok az volt, hogy a gáz-interkonnektoron keresztül, a gáztőzsdéről beszerezhető, az oroszoktól érkezőnél olcsóbb gázzal pótolják a gáztározói igényeket, illetve leszorítsák a magyar gázárakat. Az MVM azonban ezt a munkát eladta a MET-nek, mely így lényegében pályáztatás nélkül jutott olcsó gázimport-lehetőséghez.

A hétfői Népszabadság "Százmilliárdos MET-csekk" című írása szerint (mely jelenleg csak a lap nyomtatott verziójában érhető el) az olcsóbb gázár elérése azért nem valósulhatot meg, mert a kormányrendelet túl későn szöletett, az MVM addigra már leköthette a lakossági ellátók éves mennyiségét.

A szerződések alapján úgy tűnik - írta meg Magyari Péter, hogy a MET azon keresett sokat, hogy az MVM "nemigen élt a haszonszerzés lehetőségével". A MET köszönte szépen, és az oroszoktól beszerezhető gáznál jóval olcsóbban vett földgázt, amit aztán jelentős haszonnal értékesíthetett. A Népszabadság kalkulációja  szerint akár 100 milliárd forintot is kereshetett az üzleten a MET.

A párt honlapjáról letölthető PowerPoint fájl 16 táblán mutatja be, hogy – a kiperelt papírok alapján – az MVM Partner Zrt. alkalmas és képes is volt ugyan Ausztriából földgázt importálni, s azt a magyar piacon nyereséggel értékesíteni, de az évek alatt mintegy 150 milliárd forint hasznot rejtő piaci lehetőséget mégsem az állami cég, hanem a MET aknázta ki. Mindezt az MVM Zrt. menedzsmentjének tudtával, valamint egy különleges jogokat biztosító miniszteri rendeletnek köszönhetően – amiért a szocialisták szerint a 2011-2014 közti időszak fejlesztési miniszterei (vagyis Fellegi Tamás és Németh Lászlóné) is felelőssé tehető.

A MET a megjelentekre reagálva közleményt adott ki. ebben politikai hangulatkéetésnek nevezik a Népszabadság írását. A cég szerint a "nem létező, földön kívüli árréseket, eredményeket" okoztak a napilap "szakmaiatlan csúsztatásai", ugyanakkor - tették hozzá: "a megállapodások szövege mindemellett már nem hat az újdonság erejével, tekintettel arra, hogy azok többsége több mint egy éve illegálisan felkerültek az internetre'.

zöldhasú
Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.