A görögöknek 9 millió forintnak megfelelő bírságot kellene fizetniük naponta, Magyarországnak nagyjából 5 millió forintot. Ma már közel 2 milliárdot perkálnánk le, ha élesedne a bírságról szóló határozat. Csak azért, mert a kormány nem fogadtatott el a parlamenttel egy energiahatékonysági jogszabályt. De ezúttal nem mi vagyunk a kisebb táborban, a bizottság csaknem az összes tagállamot megsorozta.
Keményen osztja a pofonokat az Európai Bizottság: csütörtökön azt kérte az Európai Bíróságtól, hogy Görögországra szabjon ki napi 29 145 euró (kb. közel 9 millió forint) büntetést, mert nem foglalta jogszabályba az energiahatékonyságról szóló irányelvet. A büntetés addig ketyeg majd, amíg a görögök nem fogadják el az irányelvet átültető jogszabályt.
Ez az a büntetés, amit Magyarországra már márciusban kért a bizottság a bíróságtól. A görögökéhez képest mi még azt is mondhatnánk, jobban jártunk, pedig a Magyarországnak kiosztott bírság is fájdalmasan sok, 15 444 euró (közel 5 millió forint) naponta, amíg el nem fogadjuk a szükséges törvényt. A gond az, hogy 2014 június 5. volt a határidő, úgyhogy mostanság már 1,7 milliárdos bírságot gyűjtöttünk össze.
Az irányelv meghatározott mértékű energiamegtakarítás elérését írja elő a tagállamok számára a 2014. január 1. és 2020. december 31. közötti időszakra, a háztartások és az épületek energiafelhasználásában, valamint az iparban és a közlekedésben.
Márciusban a bizottság minden tagállam ellen eljárást kezdeményezett emiatt, kivéve Máltát. Ma kapta meg az utolsó figyelmeztetést Németország, Ausztria, Horvátország, Bulgária, Írország, Lettország és Románia. A következő lépésben ők is az EU Bíróságra jutnak, hozzánk hasonlóan.
Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke még több kötelezettségszegési eljárást és még szigorúbb energiahatékonysági szabályozást lengetett be – írja az Euractiv.com.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.