2015. június. 12. 17:32 MTI Utolsó frissítés: 2015. június. 12. 17:34 Gazdaság

Ausztria a részmunkaidős nők Kánaánja

Szinte minden második nő részmunkaidőben dolgozik Ausztriában, bár szakértők nem önszántukból döntenek amellett, hanem mert ez az egyetlen lehetőségük a pénzkeresésre.

Ausztriában folyamatosan nő a részmunkaidőben foglalkoztatottak száma, és közöttük egyre magasabb a nők aránya: 2015 első negyedévében már majdnem minden második osztrák nő dolgozott hetente 30 órát vagy annál kevesebbet – számolt be pénteken a Der Standard osztrák napilap az Osztrák Statisztikai Hivatal (Statistik Austria) adataira hivatkozva. 

Az újság rámutatott, miközben az 1990-es évek elején a nők körében 25 százalékot tett ki a részmunkaidős foglalkoztatottak aránya Ausztriában, ez a szám az elmúlt negyedszázad során folyamatosan emelkedett. A részmunkaidős állással rendelkező nők aránya 2014-ben már elérte a 46,9 százalékot, a 2015 januárjától márciusáig tartó időszakban pedig rekordszintre, 48 százalékra emelkedett. 

A Statistik Austria adatai szerint ezzel szemben a 30 órát vagy annál kevesebbet dolgozó férfiak aránya a tavalyi 11,4 százalékról 2015 első negyedévében 11,2 százalékra esett vissza. 

A Der Standard hozzátette, szakértők szerint a részmunkaidős foglalkoztatás a nők számára gyakorta az egyetlen lehetőség, hogy pénzt keressenek, és nem önszántukból döntenek amellett. Ehhez hozzájárul az a körülmény, hogy idős szüleik ápolása és a gyerekek ellátása továbbra is inkább a dolgozó nőket érinti, mint a férfi munkavállalókat. 

A genfi Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) adatai szerint a részmunkaidős foglalkoztatás főként a 2009-ben kezdődött globális pénzügyi válságot követően nőtt meg számottevően. A Statistik Austria számításai szerint 2015 első három hónapjában a 4,08 millió osztrák munkavállaló 28,6 százaléka dolgozott részmunkaidőben, s ez 0,4 százalékos emelkedés a tavalyi év ugyanezen időszakához képest.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.