El tudja képzelni, mekkora pénzeket keresnek a világ leggazdagabb bűnszervezetei? Egy összeállítás tanulsága szerint megdöbbentően sokat: a japán jakuza vagy az olasz maffia évente több milliárd dolláros bevételre tesz szert a drogkereskedelemből és a prostitúcióból, de az orosz bűnbandák sem aprópénzből élnek.
A világ legnagyobb bűnszervezetei elképesztő összegeket keresnek a drogkereskedelemmel és a prostitúcióval, forintra átszámítva felfoghatatlan pénzek landolnak a bűnözők zsebében: a Fortune listája szerint a japán jakuza vagy az olasz maffia minden évben egy kisebb ország GDP-jével megegyező összeget tesz zsebre.
Annak ellenére, hogy sokszor a cyberbűnözéstől hangos a média, a hackerek káros tevékenysége csak csepp a tengerben. Egy 2013-as felmérés szerint például az Egyesült Államokban közel 20 milliárd dolláros kárt okoztak a bankártyaadatokkal visszaélők, de ez aprópénznek számít, ha azt nézzük, hogy a bűnszervezetek csak a kokainkereskedelemből 34 milliárdos dollárra tettek szert abban az évben.
Nem kispályások
A Yamaguchi Gumi a világ legnagyobb ismert bűnszövetkezete. Bevételének legnagyobb része drogkereskedelemből származik, de szerencsejátékkal és uzsorakölcsönökkel is foglalkozik, sőt a “konfliktuskezelés” is komoly bevételi forrás. A Fortune magazin összeállítása szerint a Yamaguchi Gumi közel 80 milliárd dolláros éves jövedelmmel bír, ezzel a japán jakuza viszi a prímet a bűnözők világában. Összehasonlításképpen, ez több, mint Azerbajdzsán vagy Fehéroroszország GDP-je.
A második helyen egy orosz bűnszervezet áll: az Solntsevskaya Bratva 10 kisebb, többé-kevésbé önálló bandából áll, és egy 12 fős tanács felügyeli a működését, amelynek tagjai a világ különböző pontjain találkoznak egymással, hogy megbeszéljék a piszkos anyagiakat. Az orosz maffia éves bevételét 8,5 milliárd dollárra taksálják, és becslések szerint a szervezet 9 ezer tagot számlál; elsősorban drogkereskedelemből és embercsempészetből származnak a befolyó pénzek. Megdöbbentő, de Oroszország az egyik legnagyobb heroinfogyasztó ország, a világ teljes forgalmának 12 százaléka itt köt ki, miközben a Föld lakosságának alig 0,5 százalékát teszi ki az orosz népesség.
Miközben az Egyesült Államokban az utóbbi évtizedekben jelentősen meggyengült az amerikai olasz maffia, Olaszországban még mindig nagyon erős a szervezett bűnözés. Minden kormányzati és civil erőfeszítés ellenére évente 33 milliárdos bevételt termel, ami a négy legnagyobb olasz bűnbanda között oszlik meg. A Camorra mind közül a legsikeresebb; szakértők úgy számolnak, hogy a prostitúcióból, a drog- és fegyverkereskedelemből évente 4,9 milliárd dollár folyik be a kasszájába. A nápolyi központú bűnszervezet a 19. század óta működik, a Fortune listáján pedig a harmadik helyen állnak.
Hatalmas biznisz a drogkereskedelem
A toplista negyedik helyén is egy olasz bűnszervezetet találunk. A Calabria tartományban működő ‘Ndrangheta a második legjelentősebb maffia Olaszországban a Camorra mögött. Kiváló kapcsolatokat ápolnak dél-amerikai kokainbárókkal és ellenőrzik az Európába tartó drogszállítmányokat, amivel évente 4,5 milliárd dollárt kaszálnak.
Az ötödik helyre a mexikói Sinaloa drogkartell futott be, ami évi 3 milliárdos dollárt keres. Statisztikák szerint az amerikaiak évente 100 milliárdot költenek kábítószerekre, ebből 6,5 milliárd a mexikói kartellek jussa. A Sinaloa piacvezetőnek mondható a mexikói bűnszervezetek között, mert a piac 60 százalékát ez a kartell felügyeli, noha a banda vezetőjét februárban letartóztatták.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.