Gazdaság MTI 2015. május. 18. 15:18

9 tonna veszélyes krumplira csapott le a Nébih

9 tonna ellenőrizetlen vetőburgonyát talált ellenőrzésén az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság. A jelöletlen vetőkrumplit eredetileg étkezésre szánták. A lefülelt eljárás nem csak tilos, de veszélyes is - hívta fel a figyelmet a Nébih.

sxc.hu

A tavaszi vetőburgonya-ellenőrzéseken mintegy 9 tonna vetőburgonyaként eladott étkezési burgonyát foglalt le a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) - közölte a hivatal hétfőn.

A Nébih arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon a vetőburgonya csak növény-egészségügyi ellenőrzés és hatósági minősítés után, fémzároltan, növényútlevéllel ellátva hozható forgalomba, és a termesztők a szaporítóanyag előállítást az illetékes megyei kormányhivatalnál kötelesek előzetesen bejelenteni.

Nébih: Veszélyes is a csalás

Az étkezési burgonya termesztésekor megmaradó apró méretű burgonya vetőburgonyaként való forgalmazása nemcsak tilos, de veszélyes is, mivel ennek minősége nem ellenőrzött, és számos, szabad szemmel nem látható növényi károsítót hordozhat - írja közleményében a Nébih.

A tájékoztatás szerint a fémzárcímkével, növényútlevéllel nem rendelkező, illegálisan forgalomba hozott vetőgumótételek használata akár 80 százalékos terméskiesést is okozhat. 

A hatóság hangsúlyozza, hogy a minőségi magyar vetőburgonya védelme és az illegális áruk mennyiségének csökkentése érdekében a társhatóságok bevonásával a jövőben is fokozatosan ellenőrzik ezt a területet.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.