Szabadjára engedik a gyógyszerek árát Kínában
Kínában júniustól felszabadítják a legtöbb gyógyszer árát, hogy nagyobb szerepet adjanak a piaci versenynek a gyógyszeriparban és féken tartsák az egészségügyi kiadásokat.
A kínai Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság, valamint az Egészségügyi és Családtervezési Bizottság kedden közös közleményben jelentette be, hogy a tizenöt éve bevezetett állami ármeghatározó és ellenőrző rendszert megszüntetik.
Az intézkedés a biztosítók által fedezett gyógyszerekre vonatkozik, kivéve a kábítószereket és egyes pszichiátriai gyógyszereket.
A szabályozó hatóságok azt ígérték: ármegfigyelő rendszert hoznak létre, és arra összpontosítanak, hogy kiszűrjék és megbüntessék az ügyeskedőket.
Szakértők szerint a gyógyszerárak maximalizálásának ugyanakkor nem volt jelentősége, mert a hatósági felső szintnél általában sokkal alacsonyabbak voltak a piaci árak.
A kínai fogyasztók azonban így is hosszú ideje panaszkodnak a magas gyógyszerárakra. A gyógyszeripari cégek és a kórházak kereskedelmi kapcsolatai átláthatatlanok, az egészségügyi szektorban járványos méreteket öltött a korrupció, így a gyógyszerárak liberalizálása aligha tudja teljes egészében kifejteni hatását. Szakértők szerint valódi változásokat, a gyógyszerárak csökkenését attól lehet várni, ha a biztosítótársaságok nagyobb szerepet kapnak az árak ellenőrzésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.