Lehetetlen eldönteni, hogy MSZP-s, DK-s, jobbikos vagy fideszes a karcagi sikkasztási ügy. Az is lehet, hogy mindenki benne volt, pártoktól függetlenül – meg az is, hogy senki. A Fidesz vehemensen próbálja eltolni magáról az ügyet, és közben pont egy olyan céget próbál a szocialistákhoz kötni, amire közbeszerzési eredményei alapján nehéz lenne azt mondani, hogy nem kedvelt baloldali cégnek nézték az elmúlt években. De inkább a cég, amelyre a fókusz került a napokban, nőttön-nőtt, akárki is volt hatalmon, milliárdos megbízásokkal hízott nagyra.
A Fideszre, különösen Szijjártó Péter külügy- és külgazdasági miniszterre csúnyán ráégett a Quaestor-botrány. Pár napja egy újabb, a rendőrségi gyanú szerint csalási, sikkasztási ügy pattant ki, ráadásul Karcagon, amely két fideszes miniszternek (Varga Mihálynak és Fazekas Sándornak) is a főhadiszállásának számít. A kár nagyságára sok becslés van, a pár milliárdtól a 20 milliárdig szóródnak a számok. A kormánypárt most minden erejével azon van, hogy eltolja magától a Kun-Mediátor problémáját: lényegében megelőző csapásokat mértek az ellenzékre, a károkozással gyanúsított cég vezetőjét és egy másik vállalkozót is összemosták hol egyik, hol másik ellenzéki párttal.
Ahogyan azonban kicsit megkapargatjuk a felszínt, érdekes kapcsolódási pontokra bukkanhatunk.
1. A Fidesz az MSZP-re, illetve a Gyurcsány-vezette Demokratikus Koalícióra keni a botrányt
Balla György fideszes képviselő egy sajtótájékoztatón azt emelte ki a minap, hogy "a milliárdokat elsíboló" Kun-Mediátor fővárosi székhelye "a közismerten MSZP-s, DK-s", Vadai Ágnessel jó kapcsolatokat ápoló Szeivolt István, az Épkar Zrt. vezérigazgatója tulajdonában lévő ingatlanba van bejegyezve. Varga Mihály szintén az Épkarra utalva azt írta a Facebook-oldalán, Karcagon közismert tényként kezelik, hogy a 2002-es és 2006-os parlamenti választásokon Vadai Ágnes komoly segítséget kapott attól az üzleti csoporttól, amelynek a Kun-Mediátor is része. A Fidesz az Épkar-vezér korábbi karcagi éttermét is előhúzta a kalapból: a párt szerint a Fehér Holló étterem "a kedvenc találkozási helye volt" baloldali politikusoknak, egy tucat gyűlést is tartottak ott, ma pedig Marcsika egyik lánya működteti a vendéglátóhelyet.Ifjabb Szeivolt Istvánt elértük, ő azt írta a hvg.hu-nak, hogy semmi közük Vadai Ágneshez, és nem támogatták a kampányrendezvényeit, sőt, nem ápolnak a politikussal baráti kapcsolatot. A minap azzal egészítette ki ezt, hogy soha nem is támogatták az MSZP és a DK kampányrendezvényeit sem. Azt magyarázta lapunknak a cégvezető, hogy a 2000-es évek elején nem volt más konferenciaterem Karcagon, így minden politikai párt és cég igénybe vette az övékét: 1999 és 2001 között Orbán Viktort is fogadták, a Független Magyar Kisgazdapárt, illetve a helyi szocialisták, Vadai Ágnes is rendezvényt tartott ott. Minden esetben anyagi ellenszolgáltatás fejében, számlaadással – reagált ifjabb Szeivolt.
A karcagi forrásaink viszont rendre előhozták, hogy Szeivolt egy idő után, miután megromolhatott a viszonya az akkori helyi városvezetéssel, Fazekas Sándor akkori polgármesterrel, illetve Varga Mihállyal, a térség akkori országgyűlési képviselőjével, cégét a fővárosba költöztette. Ez után pedig a Fidesz ellenlábasával, MSZP-s politikusokkal kívánt jó kapcsolatot kialakítani. A cég vezetője viszont azzal magyarázta a cég székhelyének Budapestre költöztetését a kétezres évek elején, hogy addigra országos méretű építőipari vállalkozássá váltak, amelynek ügyeit nem lehetett Karcagról intézni, és azért még van telephelye a cégnek az alföldi városban, ezért oda is fizet adót. (A cég növekedését alábbi ábránk mutatja.)
2. A Fidesz a Jobbikkal igyekszik összemosni a botrányt
Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára egy jobbikos szálat dobott be: Lukács László György, a karcagi jobbikos képviselő családjának ügyvédi irodája is ugyanoda van bejelentve, mint a Kun-Mediátor telephelye. A jobbikos szál attól lett erősebb, hogy a Jobbik egykori szentendrei elnöke, Filó Attila azt mondta a köztévében, hogy 2012-ben bírálta az Épkar Zrt.-t, de párton belül rápirítottak, mondván, tanácsosabb lenne felhagyni ennek az ügynek az erőltetésével. Állítása szerint a Jobbik szegedi szárnya jelezte neki, hogy az Épkar támogatta a Jobbik kampányát.
Ifjabb Szeivolt azt ugyan elismerte lapunknak, hogy 2009-ig idősebb Dr. Lukács Szilveszter valóban az Épkar Zrt. egyik jogi képviselője volt, de fiával, a jobbikos képviselővel semmilyen üzleti, alvállalkozói kapcsolatban nem álltak cégeik. Azt pedig – a másik két ellenzéki pártos vonalhoz hasonlóan – tagadta, hogy a Jobbik kampányrendezvényeit valaha is támogatták volna.
A Kun-Mediátor-ügyben folytatott rágalmazás abbahagyására szólította fel a Fideszt csütörtöki sajtótájékoztatóján Lukács László György, a Jobbik országgyűlési képviselője. A politikus úgy fogalmazott: a Fidesz és a kormány politikai cirkuszt kreált az ügyből, és olyan illúziót próbál kelteni, mintha ahhoz a Jobbiknak bármiféle köze lenne. Azt állította, hogy a Jobbiknak sem "ehhez a brókerbotrányhoz", sem a Kun-Mediátor Kft.-hez, sem a cég vezetőihez, sem pedig az ügyben szintén hírbe hozott Épkar Zrt.-hez nincs köze. A Jobbik mostani szentendrei szervezetének elnöke, Pál Gábor pedig elődjének állítását tagadva úgy fogalmazott: "előrángattak egy meglehetősen zűrös múltú" volt önkormányzati képviselőt, aki ellen a pártban több ügyben is zajlott etikai eljárás. Mindkét politikus jogi ellenlépésekkel fenyegette a Fideszt és Filót.
3. Az ellenzék a Fideszt tartja felelősnek
Karcag a Fidesz nagy fellegvára, két miniszter is karcagi bázisú a kormányban. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a város polgármestere is volt 1994-től 2010-ig, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pedig évtizedek óta a karcagi körzet országgyűlési képviselője. A Kun-Mediátor jelenleg szökésben levő ügyvezetője, akit mindenki csak Marcsikaként emleget, Karcagon köztiszteletben álló üzletasszony volt. Eggyel közelebb tolta az ügyet a párthoz, hogy kiderült: Marcsika Fazekas Sándor polgármestersége alatt, 2002 és 2010 között Karcag turisztikai bizottságának külsős tagja volt, emellett a város önkormányzatának és intézményeinek rendezvényeit, politikusainak hivatalos és magánutazásait szervezte.
Az is igaz persze, hogy ilyen kisvárosban, mint Karcag (durván 20 ezren lakják) a helyi vállalkozói szféra sem áll sok főből. Gyakorlatilag mindenki ismer mindenkit. Dobrai Sándorné a helyi OTP-fiók vezetője volt sokáig, így sokakat ismert, és az általa elindított Kun-Mediátor utazási iroda a város, majd a térség meghatározó irodája lett.
4. Előbukkan egy cég, amely nagyra nőtt, akárki is volt/van hatalmon
Az Épkar Zrt.-t hol egyik, hol másik oldal keveri vagy próbálja kötni a Kun-Mediátorhoz. Az Épkar vezérigazgatója a minap határozottan visszautasította, hogy a társaságnak köze lenne a Kun-Mediátor Kft., illetve Dobrai Sándorné sikkasztási ügyéhez. Az Épkar Zrt. és a Kun-Mediátor Kft. között 2005 óta semmilyen üzleti kapcsolat nincs.
Mindenesetre az Épkar Zrt. fejlődése az elmúlt sok évben töretlen, akár szocialista-szabad demokrata, akár fideszes-kereszténydemokrata kormánya volt vagy van az országnak.
- Az Épkar Zrt.-ről az elmúlt öt évben látott közbeszerzési eredményei alapján nehezen állítható, hogy különösen nem kedvelt baloldali cég lett volna, vagy lenne. (Az Épkar Zrt. forgalmának alakulását keretes írásunk tartalmazza.)
- Mostanában fontos szerepet visz az Épkar a Nemzeti Közszolgálati Egyetem új épületének és kollégiumának építésénél. A cég a W-É-P Campus nevű konzorcium egyik tagjaként összesen több mint 11 milliárd forint értékű projektben vesz részt.
- Nemrég az Elios Zrt.-vel közös, kéttagú konzorciumban is nyert egy pályázatot a cég, ennek keretében a budapesti kormányhivatal energiahatékonysági beruházásaiban vesz részt, összesen 214 millió forintért. Az Orbán Viktor vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető Eliosszal közös projektet az adatok szerint versenyben nyerték, és a kormányhivatal ugyanilyen típusú másik pályázatát a versenytársakkal szemben elbukták.
- A cég 2013-ban elnyerte a hatvani vadászati múzeum kialakításának legfontosabb és legnagyobb, 2 milliárd forintos közbeszerzését, Grassalkovich-kastély és a park felújítását is. A projektet még 2011-ben a vadászati lobbista, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes harangozta be.
- A cég elnyerte az Erzsébet tér (és a Gödör) 2,5 milliárd forintos felújítását is, illetve több közbeszerzést a Józsefvárosban és a Ferencvárosban is. A Magyar Narancs számolt be korábban arról, hogy az Épkar rendkívül kedvező áron – és az idő múltával egyre kedvezőbb feltételekkel – jutott egy VIII. kerületi épülethez a Fidesz kommunikációs igazgatója által vezetett önkormányzattól. Kocsis Máté az ügyletet „megörökölte” elődjétől, az SZDSZ-es polgármestertől, később viszont az önkormányzata egyre jobb helyzetbe hozta a céget.
De az sem állítható, hogy az Épkar a szocialista kormányok idején csak nem kedvelt „fideszes” cégként élt túl. Az elnyert projektekből inkább egy olyan közepes méretű, átlagosnak mondható építőipari vállalkozás képe bontakozik ki, amely szinte minden kisebb és közepes megrendelésre pályázik, több-kevesebb sikerrel.
- A szocialista kormányok idejéből a nagyobb értékű elnyert projektek közül kiemelkedik a budapesti Szőlő utcai Faluház (egy hosszú tízemeletes panelépület) energetikai korszerűsítése, amely összesen 2,4 milliárd forint bevételt hozott a cégnek, még 2009-10-ben.
- 2008-ban azzal vádolták a szocialista vezetésű újbudai önkormányzatot, hogy összejátszik az Épkarral, és hagyja, hogy a hatályos rendeleteknek meg nem felelő, a környék lakóinak érdekeit sértő társasházat építsen a kerületben. És még egy gyöngyszem a szocialista kormányok idejéből: 2003-ban, a Medgyessy-kormány idején a cég nyerte meg az Országgyűlés Hivatalának közbeszerzési pályázatát az Országgyűlés belső terének felújítására.
5. A helyi kacifántos ügyek
Azt mondják a városban, mesélte a hvg.hu-nak egy helybéli, hogy nagyon sokan a Kun-Mediátorhoz vitték a pénzüket, akik – sok esetben akár illegális forrásból vagy adózatlanul – nagyobb összeget félre tudott tenni. A Kun-Mediátor is kimagaslóan nagy hozamot ígért a pénzt nála elhelyezők számára, nem volt ritka a 15-20 százalékos éves hozam sem. Egy másik, nemrégen szintén megbukott ügyeskedő cégnél, a Hungária Értékpapírnál a tulajdonosoknak volt egy másik vállalkozásuk, a Biztonság Trade, amely hasonlóan magas kamatot ígért, készpénzben kérte a pénzt, és fizetett sokáig rendben, időben. Ott is eljutottak lapunkhoz olyan beszámolók, hogy adózatlan pénzeket fialtattak sokan így a cégnél.
Bonyolítja a helyzetet, hogy Dobrainé eltűnt (férjével együtt), azóta sem találják, a rendőrség körözi, eközben pedig veje, aki a Kun-Mediátorban résztulajdonos lett, elhatárolódott Dobrainétől és cselekedetétől. Az erről szóló közleményt ráadásul nemcsak a saját maga, hanem a rokonok nevében is írta a vő. Mindenestre azt is igyekezett hangsúlyozni a férfi, hogy nem hiszi, hogy Dobrainé kifejezetten csalási, sikkasztási céllal szedte volna be a pénzeket, a vő meglátása szerint inkább az vezetett a cég bedőléséhez, hogy a brókerbotrányok után rémhíreket terjesztettek valakik, ezért lehetetlenné vált annak a sok embernek a kifizetése, akik kérték vissza a pénzüket a Kun-Mediátortól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.