Gazdaság hvg.hu 2015. április. 14. 15:54

Akkor most ön megkapja a BKV adósságát, és tízmilliárdokat költ a kormány politikai céljaira

Az Erste-részesedésre, az Iszlám Állam elleni harcra, a Városliget feltúrására és a kéményseprés fenntartására kell több pénz a kormánynak, de osztanak pár milliárdot néhány településnek is, ezért kell megemelni a költségvetés kiadásait. Eljött a nagy BKV-adósságátvállalás is, 52 milliárd forint tartozással lettünk gazdagabbak.

Kiderült, mire költene többet a kormány, és miért van szüksége a költségvetés sután bejelentett módosítására. A kormány nem verte nagydobra a részleteket, de a Költségvetési Tanács véleményezte a tervet, és a véleményből kibogarászható, mire megy el több pénz a tervezettnél:

  • 15 milliárd forint a magyar Erste Bank 15 százalékos részesedésének megszerzésére (a kormány szerint az jó nekünk, ha minél kevesebb bank van, és minél több az államé, a tapasztalatok ennek pont az ellenkezőjét mutatják)
  • 10 milliárd forint a honvédségnek az Iszlám Állam elleni szerepvállalásra
  • 28 milliárd forint a Liget Budapest projekt idei részére, a megváltozott munkaképességűek munkához segítésének támogatására, a kiemelt közúti beruházások gyorsítására és a kéményseprő-ipari ellátás biztosítására.
  • 3,7 milliárd forint többletpénz azoknak a településeknek, amelyeknek nem vállalta át az állam az adósságát.

Hogy értse, mire költi el például a Liget mellé odaírt húszegynéhány milliárdot. Ez lényegében a Városliget feltúrását és a múzeumnegyed felépítését fedő gigaberuházás, ami urbanista műhelyek szerint teljesen elhibázott, végrehajtása jogsértő, és arról egyáltalán nem vesz tudomást, amit a múzeumokról mostanában gondolunk. Megszületését jóformán csak politikai okok indokolják, éppen a következő választási kampányban kellene elkészülnie. A példaképünk, Azerbajdzsán épít hasonlót Bakuban.

Tervek a Városligetre
MTI / Soós Lajos

De van itt még egy érdekesség: eljött a nagy BKV-adósság-rendezés ideje, és az állam (magyarán, mi mindannyian) átvállalja a BKV 52 milliárd forint felhalmozott adósságát. Az indoklás az, hogy „a fővárosi közösségi közlekedés pénzügyi helyzetének hosszú távú stabilizálása érdekében”. Így megy ez már évtizedek óta: a mindenkori kormány ilyen megfogalmazásokat szokott használni, amikor a BKV-tól vagy a MÁV-tól kénytelen átvállalni az adósságot, mert fenntarthatatlanná vált. Ezután pár év alatt mindig újratermelődik az egész állomány.

Ebben az 52 milliárdban azok a hitelek vannak, amiket a cég 2012-ben újított meg, de az állam készfizető kezességet vállalt, és 2015-ben járnak le. Ez az összeg az államadósságot fogja növelni, a költségvetés pénzforgalmi kiadásait nem, a Költségvetési Tanács szerint.

A költségvetés módosítása a központi költségvetés kiadásait 61 milliárd forinttal, bevételeit 46 milliárd forinttal, a pénzforgalmi hiányt 15 milliárd forinttal növeli. A Költségvetési Tanács szerint a kormány ezzel még betartja az államadósság-szabályt, vagyis a tavaly év végihez képest idén év végére csökkenni fog, és továbbra is elérhető a 2,4 százalékos GDP-arányos hiánycél.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.