2015. április. 01. 12:53 MTI Utolsó frissítés: 2015. április. 01. 12:54 Gazdaság

A Costa Coffee és a Pizza Express kiáll Cameron kormánya mellett

A Nagy-Britanniában működő legnagyobb hazai és nemzetközi vállalatok első számú vezetői nyílt levélben álltak ki szerdán a jelenlegi konzervatív-liberális brit kormánykoalíció gazdaságpolitikája mellett.

A levélben megfogalmazott véleményük szerint ha a május 7-ei parlamenti választásokon "irányváltás" történne, az munkahelyeket sodorna veszélybe, elriasztaná a beruházókat, és így a gazdasági kilábalást is kockára tenné. 

A levelet, amelyet a The Daily Telegraph című tekintélyes konzervatív brit napilap közölt szerdai kiadásában, 103 üzleti vezető írta alá, köztük olyan óriáscégek vezérigazgatói, mint a BP olajipari konglomerátum, a Costa Coffee és a Pizza Express étteremhálózatok, vagy a Primark és a Mothercare áruházláncok. 

A felhívást aláírta Peter Grauer, a Bloomberg pénzügyi információszolgáltató és médiacsoport elnöke is, jóllehet Ed Miliband, a jelenlegi brit kormánykoalíció első számú kihívója, az ellenzéki Munkáspárt vezetője és miniszterelnök-jelöltje a héten éppen a Bloomberg londoni központjában ismertette pártja választási programjának gazdaságpolitikai elemeit. 

Az aláírók által vezetett cégek közül harminc szerepel a Londoni Értéktőzsde legnagyobb tőkeértékű vállalatai alkotta FTSE-100-as, illetve FTSE-250-es indexekben. 

A nyílt levelet szignáló vállalatvezetők szerint a Konzervatív Párt vezette jelenlegi brit kormány jó az üzleti szektor számára, mert gazdaságpolitikája támogatja a beruházásokat és a munkahelyteremtést. Az aláírók szerint David Cameron miniszterelnök és pénzügyminisztere, George Osborne politikájának különösen fontos eleme a társasági adó folyamatos csökkentése. 

A társasági adó éppen szerdai hatállyal csökkent egy százalékponttal 20 százalékra. Az előző, 2010-es választások idején - amikor a Munkáspárt vezette addigi kormányt felváltotta a mostani konzervatív-liberális koalíció - ez az adónem még 28 százalék volt. 

A levelet aláíró vállalatvezetők szerint a jelenlegi kormány gazdaságpolitikájának eredményeként a brit gazdaság tavaly gyorsabban növekedett, mint a világ többi nagy ipari gazdaságai közül bármelyik. A cégvezetők hangsúlyozzák, hogy vállalataik a most véget ért kormányzati ciklusban összesen 1,85 millió új munkahelyet teremtettek Nagy-Britanniában. Az aláírók szerint ezt a kilábalási és munkahelyteremtő folyamatot sodorná veszélybe az esetleges "irányváltás" a májusi választásokon. 

A levél egyszer sem említi a Munkáspárt nevét, ám egyértelmű, hogy a vállalatvezetők a Labour gazdaságpolitikai terveivel kapcsolatban fogalmazták meg aggályaikat, mivel a Konzervatív Párton kívül csak a Munkáspártnak van reális esélye arra, hogy a jövő havi választások után kormányt alakíthasson. 

Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője a BBC-nek adott szerdai nyilatkozatában nem titkolta, hogy ha pártja májusban kormányra kerül, a nagyvállalkozókra róna többletterheket. Kijelentette, hogy a munkáspárti kormány 50 százalékra emelné az évi 150 ezer fontnál (62 millió forintnál) többet keresők személyi jövedelemadó-kulcsát, a 2 millió fontnál (825 millió forintnál) nagyobb értékű ingatlanokra pedig külön luxusadót vetne ki. A Labour programjában szerepel a társasági adó visszaemelése is 21 százalékra. Miliband a BBC-nek mindezt azzal indokolta, hogy "a legszélesebb vállakra kell rakni a legnagyobb terhet".

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.