Nem kizárt, hogy az orosz technikával és hitellel megvalósuló paksi erőműbővítésben az amerikaiak is érdekeltek lesznek – írta az amerikai-magyar viszony változásáról szóló csütörtöki címlapsztorijának előzetesében a Heti Válasz. Jávor Benedek, a PM európai parlamenti képviselője is úgy értesült, hogy a kormány előrehaladott tárgyalásokat folytat arról, hogy az orosz Roszatom helyett az amerikai Westinghouse szállítsa majd a fűtőanyagot az új paksi blokkokhoz.
Beszállhat az USA is a paksi bővítésbe, nem kizárt ugyanis, hogy a majdani reaktorok fűtőelemeit az amerikai Westinghouse szállíthatná – írta előzetesében a Heti Válasz kormányzati körökből származó információkra hivatkozva.
A lap forrásai szerint változóban van az amerikai–magyar viszony, Washington pragmatikusabb lett, Budapest pedig a transzatlanti szerződéstől a paksi beruházásig több területen nyitottabb az amerikai álláspont iránt.
Az esetleges amerikai részvétellel kapcsolatban Jávor Benedek, a PM európai parlamenti képviselője levélben kérdezte Lázár Jánost – közölte a nol.hu szerdán.
A képviselő a levél szerint tudomást szerzett róla, hogy a kormány előrehaladott tárgyalásokat folytat a Westinghouse-szal arról, hogy a Roszatom helyett ez a vállalat szállítja majd a fűtőanyagot az új paksi atomerőműhöz.
Jávor szerint a diplomáciai célt szolgáló megegyezés a projekt pénzügyi és biztonsági kockázatait is drasztikusan megnöveli és a váratlan lépés a kormány összes eddigi, a jelen bővítési konstrukció mellett felhozott érvét megcáfolja.
A PM képviselője szerint semmilyen műszaki vagy egyéb ok nem indokolja, hogy Magyarország kizárólag a Roszatomtól vásárolhat új reaktorokat, amellett viszont nagyon komoly érvek szólnak, hogy ha már elkötelezzük magunkat az orosz technológia mellett, akkor a fűtőanyagot az erőmű típusához, és ne a kormány pillanatnyi külpolitikai érdekeihez igazítsuk – tette hozzá a beszámoló.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.