A 100 milliárd forint, amit az MNB számon kért a Buda-Cashen, olyan értékpapír-állomány, ami konkrétan nincs meg – mondta Windisch László, az MNB alelnöke. Állítása szerint az ügyfeleknek kiküldött kimutatásokban szereplő értékpapírok nagy része hiányzik. Jön a felszámolás és a kártalanítás.
Nem igaz, hogy önfeljelentés alapján indult eljárás a Buda-Cash brókercéggel szemben – mondta a Portfoliónak adott interjúban Windisch László. Az MNB alelnöke elárulta, hogy a korábban elhangzott 100 milliárd forintnak, amit az MNB kedden sajtótájékoztatón számon kért a Buda-Cashen, csak egy kisebb része tűnt el a Buda-Cash ügyfelek számláiról, nagyjából 30 milliárd forint értékben, és 60-65 milliárd forinttal a DRB bankcsoport felé nem tud elszámolni a brókercég.
A Buda-Cash és az érintett bankok felszámolásáról akár már jövő héten dönthetnek, így hamarosan elindulhat az ügyfelek kártalanítása is – mondta az alelnök, megerősítve ezzel a hvg.hu csütörtöki értesülését.
A 100 milliárd forintnyi értékpapír eltűnt
Windisch László az interjúban azt állította, nagyon nagy a jegybank által feltárt hiány. Úgy fogalmazott, „találtunk bizonyos értékpapír-állományt a Buda-Cashnél, de a korábban már említett 90-100 milliárd forintnyi állomány konkrétan nincs meg. Itt nem készpénzről, hanem értékpapírokról, elsősorban állampapírokról és részvényekről beszélünk”. A hivatalos, ügyfeleknek kiküldött kimutatásokban szereplő értékpapírok nagy része nincs meg, és csak azért tudott működni a rendszer, mert folyamatosan friss ügyfélpénzeket vontak be.
Az MNB ismeretlen tettes ellen tett feljelentést. A feltárt cselekmények büntető törvénykönyv szerinti besorolása a rendőrség dolga lesz, de biztos, hogy több súlyos bűncselekmény is szóba jöhet – mondta az alelnök.
Hogyan zajlott?
Az interjúból kiderül az is, hogy az MNB részletes, célzott helyszíni átfogó vizsgálatot indított a DRB bankcsoportnál tapasztalt szokatlan értékpapír-tranzakciók miatt, majd e gyanú nyomán mentek ki hétfőn a Buda-Cashhez ezen a héten hétfőn, akkor kezdték meg a Buda-Cash vizsgálatát, és az MNB elnökének elmondása szerint ezt követően került sor a brókercég igazgatósági tagjainak meghallgatására.
Arra kérdésre, hogyan fordulhatott elő, hogy a Buda-Cashnek évtizedeken keresztül sikerült kijátszani a felügyeletet, és meghamisítani a felügyeletnek küldött adatokat, Windisch László azt mondta, a brókercég a nyilvántartási rendszerét következetesen meghamisította, így egyeztek a felügyeletnek és a KELER felé küldött adatok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.