Matolcsy György és a jegybank vezetői megbeszélték a legnagyobb hazai bankok vezetőivel, mi a teendő a következő időszakban. Az MNB közleménye a legnagyobb pénzintézetek között említi a jegybankelnök rokona bankját, és Orbán Viktor bizalmasának érdekeltségét is.
Ma ismét egyeztetést tartott Matolcsy György jegybankelnök és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezető munkatársai a legnagyobb hazai pénzintézetek vezetőivel – közölte az jegybank hétfőn. Az eszmecserén többek között a Növekedési Hitelprogram kibővítéséről, a hitelezés támogatásáról, a devizahitelek kivezetésével kapcsolatos tennivalókról, valamint egyéb szabályozói kérdésekről esett szó.
Ennél azonban sokkal érdekesebb, hogy mely bankok képviselői voltak ott a találkozón.
A Matolcsy-rokon bankja a legnagyobbak között
A közlemény a legnagyobb pénzintézetek sorában elsőként Matolcsy milliárdos unokatestvére, Szemerey Tamás friss szerzeményét, a NHB Növekedési Hitelbankot említi. Bár Szemerey a bank igazgatóságának elnöke Budaházy Réka vezérigazgató képviselte a pénzintézetet a megbeszélésen.
A 16 milliárd forintos mérlegfőösszegű bankot barokkos túlzás a legnagyobb hazai pénzintézetek közé sorolni, amelyek ebben a vonatkozásban 100-200-szor nagyobbak, nem beszélve az OTP-ről, ami 400-szor nagyobb.
Szemerey tavaly vásárolta fel az Evobankot és rögvest új nevet is adott neki, ami kísértetiesen emlékeztet Matolcsy György szívügyére, a 2013-ban elindított Növekedési Hitelprogramra.
Orbán bizalmasa is ott volt
Az MNB másodikként a Duna Takarék Bankot említi a legnagyobbak között. A pénzintézet közel 72 milliárdos mérlegfőösszegével szintén apró banknak számít (a tíz legnagyobb bank mérlegfőösszege nagyjából 900 és 6600 milliárd forint között van).
A találkozón ott volt Garancsi István is, a Duna Takarék Bank igazgatósági tagjaként. A bank Garancsi érdekeltségének számít, ő maga pedig Orbán Viktor közeli bizalmasának. Garancsi a Videoton tulajdonosa, a miniszterelnök futballügyi tanácsadója, a kormányfő fiának korábbi szállásadója, miniszterelnöki megbízott, aki a takarékszövetkezetét kimenekíthette a takarékok államosítása alól, cégeivel jónéhány zsíros megbízást kapott már, az építőiparban pedig a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Közgép riválisává emelkedett, néhány jól tejelő állami megbízással.
A Duna Takarék Banktól alig nagyobb Gránit Bank alelnök-vezérigazgatója, Hegedüs Éva szintén ott volt a találkozón. A bankban az állam 49 százalékos tulajdonos 2013 óta, egyébként Demján Sándor érdekeltsége.
A megbeszélésen egyébként ott voltak a nagyobb és a legnagyobb bankok képviselői is: Wiedner Heinz, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, Patai Mihály, az Unicredit Bank elnök-vezérigazgatója, Hendrik Scheerlinck, a K&H Bank vezérigazgatója, Simák Pál, a CIB Bank elnök-vezérigazgatója, Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója, Szabó Levente, a Takarékbank vezérigazgatója, Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese és Zolnai György, a Budapest Bank elnök-vezérigazgatója.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.