2015. január. 23. 14:13 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 23. 14:14 Gazdaság

Rögzítették a frank árfolyamát Horvátországban

Horvátország 6,39 kunán rögzítette a frank árfolyamát – döntött pénteken az ország törvényhozása.

A parlament megszavazta a fogyasztói kölcsönökről szóló kormányzati javaslatot, és 6,39 kunán rögzítette a frank árfolyamát. A törvényjavaslat elfogadása előtt módosító javaslatot nyújtottak be, amely szerint a törvény összeghatár nélkül és minden hitelszerződésre vonatkozik.

Az adósok képviseletében fellépő civil szervezet, a Frank Egyesület pénteken reggel bejelentette, hogy országszerte tüntetéseket szerveznek, mert a kormány szerintük félrevezette őket. Az eredeti törvényjavaslat szerint az 1 millió kunánál (42,5 millió forint) kisebb hitelekre vonatkozott volna ugyanis az árfolyamrögzítés. Ezt korlátot azonban az utolsó pillanatban módosította a kormány javaslata.

Zoran Milanovic horvát miniszterelnök még a hét elején jelentette be, hogy a kormány egy évre rögzíti a svájci frank átváltási árfolyamát, hogy enyhítsen a svájci frank alapú hiteladósok terhén. Az intézkedés életbe léptetéséhez parlamenti jóváhagyásra volt szükség.

A horvát kormány a magyartól is segítséget kért, hogy megoldja a frankhitelesek problémáját. A magyar kormány két törvényt fordított angolra: a devizahitelek forintra váltásáról szóló törvényt, és a fair bankokról szóló jogszabályt, amelyeket még kedden éjjel eljuttatott Horvátországba.

Azóta, hogy a svájci jegybank múlt hét csütörtökön váratlanul eltörölte a franknak az euróval szemben rögzített 1,20-as árfolyamküszöbét, a frank kunához viszonyított árfolyama 20 százalékkal erősödött. A svájci deviza pénteken 7,55 kunán forgott a nemzetközi devizapiacon, így a devizaalapú hitelek összértéke kunában számolva nagyjából 4 milliárd kunával 27 milliárd kunára emelkedett.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.