Nem kell lehúzni a rolót az italnagykereknek, nem csak nem emelik, de még csökkentik is az engedélyhez szükséges jövedéki biztosíték összegét.
Fellélegezhetnek az italnagykerek: miután tavaly év végén az egekbe akarták emelni, most még csökkenti is a kormánypárt a jövedéki biztosíték összegét. Lázár János és L. Simon László hétfőn benyújtott egy törvénymódosítást, amellyel átmenetileg rendezik az italnagykerek ügyét. Eszerint az italkereskedők működéséhez megkövetelt jövedéki biztosíték az eddigi 22 millió forint helyett 20 millió forint idén év elejétől. De csak 2016. január 2-ig, amikor az árbevétel szerint sávosan emelkedő biztosíték lép életbe.
A Fidesz és a Miniszterelnökség között az elmúlt hetekben annyira eldurvult a vita, amilyet a közönség csak ritkán láthatott a kormánypárt és a kormány között az elmúlt években: a Fidesz annyira megemelte volna a jövedéki biztosíték mértékét, hogy alig néhány cég bírta volna ki a jelenlegi közel kétszázból. Annyira elszánt volt a párt, hogy tavaly ősszel még a kormányt sem engedte meghátrálni, és korrigáló módosítóját leszavazta a parlamentben.
Cicaharc a Fideszben
A jövedéki biztosítékkal kapcsolatban január elején bontakozott ki a késhegyig menő vita a két fél között. Az Index ugyanis kiszúrta, hogy az előzetes ígéretek ellenére január 1-jén életbe lépett az az adószabály, amely 150-170 alkohollal foglalkozó nagykereskedőt lehetetlenítene el. A hatályba lépett szabály minden cégnek nagyon magas, 150 millió forintos jövedéki biztosítékhoz köti a működést, vagyis ennyi pénzt le kéne tenni az asztalra minden vállalkozásnak, mérettől függetlenül, csak úgy folytathatnák az ital-nagykereskedelmet.
Pedig a kormány szándéka szerint nem a magas jövedéki biztosítékot tartalmazó szabálynak kellett volna hatályba lépnie, hanem az árbevétel szerint sávosan emelkedő verziónak, ez ugyanis megkímélte volna a kisebb italnagykereket. A Fidesz álláspontját képviselő Gulyás Gergely, a törvényalkotási bizottság elnöke ezt úgy magyarázta, hogy technikai hiba történt, ezért benyújtottak egy újabb módosító javaslatot, amellyel idén márciusra hozták előre a sávos verzió hatályba lépését.
Erre válaszul a Miniszterelnökség az ügyben kedd kora délután közleményt juttatott el az MTI-hez (ugyanis az Index cikke azt sugallta, ők változtathatták meg a sávos indulást határidejét 2016-ra). A Miniszterelnökség nem értett egyet sem Gulyás Gergely, sem pedig a Nemzetgazdasági Minisztérium biztosíték emeléséről szóló javaslataival, ezért megígérte ezt a törvénymódosítást, amely visszaállítja a jövedéki biztosíték mértékét a 2014. január 1-jei szintre.
Gulyásnak erre már csak annyi mondanivalója maradt, hogy a Fidesz-frakció nevében üdvözölte a kormány, illetve a Miniszterelnökség legfrissebb javaslatát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.