Gazdaság hvg.hu 2015. január. 16. 14:30

Góliátokat is megroppantott a frank elszállása

A Svájci Nemzeti Bank csütörtökön úgy döntött: eltörlik a frank euróval szembeni árfolyamküszöbét. A lépés Új-Zélandtól New Yorkig megmozgatta a deviza-, illetve részvénypiacokat. A bankok mellett a kereskedőcégek is megtapasztalták a váratlan bejelentés negatív hatásait, amiből az is ismét egyértelműen látszik, hogy a világ pénzpiaci rendszere milyen komplex módon kapcsolódik össze.

Az FXCM amerikai online pénzváltócég arról számolt be, hogy a frank hirtelen erősödésének következtében 225 millió dolláros hiányuk keletkezett, amivel nem felelnek meg a minimális tőkekövetelményeknek. A cég részvényei 15 százalékot vesztettek értékükből, a vállalat értéke 596 millió dollárra esett.

Lesznek még veszteségek

"Meglepődnék, ha nem látnánk még több áldozatot" – fejtette ki borúlátó nézeteit a Bloombergnek Nick Parsons az National Australian Bank London székelő európai kutatási vezetője. "Ez egy 180 fokos fordulat a svájci jegybank részéről. Az embereket kár érte, és elárulva érzik magukat" – tette hozzá a kutatási vezető.

AFP / Arne Dedert

Az új-zélandi Global Brokers olyan komoly veszteségeket szenvedett el, hogy kénytelenek voltak leállítani a kereskedelmet, de a Deutsche Bank rendszerében is komoly problémákat okozott a hirtelen ugrás. Az IG Group Holdings (IGG) 43 millió dolláros, a Swissquote Group Holdings 28 millió dolláros veszteséggel kalkulált.

A döntés hatása végigsöpört az egész világon, a svájci pénznem nem csak az euróval szemben értékelődött fel látványosan, de a világ 150 többi valutájával szemben is legalább 15 százalékot, vagy még többet erősödött.

Nem mindenki bukott

Az HSBC bank jelenleg jelentéseket vizsgál, melyek szerint hongkongi ügyfelek a piaci árfolyam alatt tudtak frankhoz jutni egy banki rendszer hibája miatt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.