Négyzetméterenként 30 ezres támogatást kérnek az új lakásokhoz
A növekedési hitelprogram mintájára 2,5 százalékos fix kamatú, forintalapú lakáshitelt, az új lakásoknál minden számlával igazolt költségre áfa-visszaigénylést és négyzetméterenként 30 ezer forintos energetikai támogatást javasol a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ) a lakásépítések élénkítésére.
Akkor járna a fajlagosan 30 ezer forintos, de legfeljebb lakásonként 3 milliós energetikai támogatás, ha az építtető az előírtnál jobb hőszigetelésű, kevesebb energiát fogyasztó ház létrehozását vállalja – írta közleményében a szövetség. Hozzátették, egy hasonló ösztönző jól működik Ausztriában.
Ez a támogatás megkönnyítené az átmenetet a 2021-től hatályos szabályokra, amikor már csak közel nulla energiaigényű lakóházakat lehet építeni.
A MÉASZ idén 8500-9000 ezer lakás felépítését várja. Ez ugyan fejlődés, a tavalyi alig több mint 7 ezer új lakáshoz képest, de messze van a természetes pótláshoz szükséges számtól, amely a szakértők szerint eléri a 40 ezret. A közlemény a bérlakásépítés növelését is szorgalmazza, amelyek építésére források állnak majd rendelkezésre az egyes területfejlesztési operatív programokban.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.