2014. december. 12. 12:13 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 12. 12:10 Gazdaság

Megint zuhant a kőolaj ára

Közel 9 százalékkal csökkent a héten a Brent kőolaj hordónkénti ára. A júniusi 115 dolláros hordónkénti ártól már nagyjából 45 százalékkal van elmaradva.

Délelőtt tizenegy után a Brent ára 62,95 dollár volt hordónként, pénteken 0,73 dollárral ment lejjebb. Az amerikai WTI olaj 0,92 dollárral lett olcsóbb, ára a 60 dolláros küszöbérték alatt volt, hordónként 59,03 dollárt kellett fizetni érte. Évek óta nem volt ilyen olcsó a Brent és a WTI sem, utoljára 2009 júliusában kellett ilyen keveset adni a kőolajért.

A Nemzetközi Energia Ügynökség (NEÜ) pénteki jelentés szerint 2015-ben kevesebbel nőhet a kőolaj iránti igény, mint eddig gondolták. A NEÜ szerint jövőre napi 0,9 millió hordóval, csupán 1 százalékkal nőhet a globális olajkereslet. Korábbi előrejelzésében még napi 1,13 millió hordós keresletnövekedéssel számolt.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) szintén a héten rontott jövő évi számain. A szervezet azzal számol, hogy a tagállamai által kitermelt kőolaj iránti jövő évi napi átlagos kereslet 28,92 millió hordó lesz az idei 29,4 millió hordó után.

A felhalmozott amerikai olajtartalék mennyiségének váratlan növekedése és a szaúd-arábiai olajminiszter nyilatkozata, hogy nem fogják vissza kitermelésüket, ugyancsak az ár csökkenése felé hatott.

Hans van Cleef, az amszterdami ABN Amro vezető olajpiaci elemzője szerint a piacok érzékenyen reagáltak a hírekre, különösen az OPEC jelentésre. A befektetők most csak a rossz dolgokra figyelnek, Hans van Cleef szerint az 50-55 dolláros hordónkénti árszintig nincs komoly technikai ellenállási pontja az olajnak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.