A fogyasztóknak öröm az olcsó kőolaj, ám a fő kitermelő országokban jelentős kockázatok alakulhatnak ki a jelenlegi kőolajárak miatt.
Hiába olcsó most a kőolaj – és olcsó az üzemanyag –, meglesz még ennek a böjtje, mutat rá a MarketWatch összegzésében. Fel is sorolnak 5 negatív elemet, amit az olcsó kőolaj okozhat.
- A zuhanó olajárak miatt egyes országokban komoly nehézségeket jelent a megfelelő mennyiségű pénz beszedése a költségvetésbe. Ez nem csak azért fontos, mivel így recesszióba süllyedhetnek (például Oroszország), hanem egyes országok stabilitása is veszélybe kerülhet. Nigéria például nemrég vett fel 1 milliárd dolláros hitelt katonai eszközök vásárlására, melyekkel az iszlamista felkelők ellen küzdenének, így kérdés lehet, hogy a csökkenő bevételek tükrében megfelelően tudják-e kezelni ezt a kölcsönt.
- Az alacsony olajárak kevesebb mozgásteret bizosítanak a kitermelő államokban abban is, hogy mennyire tudják támogatni saját polgáraikat (például az élelmiszer-, vagy üzemanyagárakat illetően). Ez pedig szintén az eddigi stabilitás elvesztésének irányába mutat.
- Egyes országok jelentős mennyiségű támogatást kapnak bizonyos nagy kitermelő országoktól. Például Szíria Irántól és az oroszoktól kap támogatást, Jordánia és Libanon pedig Szaúd-Arábiától egy kutató szerint. A támogatások csökkenésének így itt is fennáll a veszélye, a stabilitás pedig itt is veszélybe kerülhet, így tovagyűrűzik az olcsó olaj e mellékhatása.
- Sok kitermelő országokban jelentősen megugrott a népesség az utóbbi időszakban, a több ember pedig nagyobb terhet is jelent a kormányzatokon, hogy teljesítsenek, és sokak számára biztosítsanak támogatást.
- A kőolaj ára pedig továbbra is igen hullámzó maradhat, ezek alapján pedig nehéz tervezni. Ha például még egy évig sikerül a szaúdiaknak ilyan olcsón tartani az olajat, akkor azzal komoly károkat okozhatnak a nem konvencionális amerikai kitermelőknek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.