Az atombaleset nyomán csúcson a japán légszennyezés
Új csúcsra emelkedett Japánban a károsanyag-kibocsátás, mert a leállított atomerőművek áramtermelését több fosszilis energiahordozó elégetésével pótolták.
A japán környezetvédelmi minisztérium csütörtökön közzétett előzetes adatai szerint a károsanyag-kibocsátás éves összevetésben 1,6 százalékkal nőtt, elérte az 1,39 milliárd tonna széndioxid egyenértéket.
A 2014 márciusával zárult 12 hónapos időszakban mért kibocsátás 1,3 százalékkal nagyobb a 2005-ösnél és 10,6 százalékkal az 1990-esnél. Japán a 2005-ös referenciaszámhoz képest 2020-ra 3,8 százalékos csökkentést akar elérni. A széndioxid kibocsátás azért növekszik, mert 2011 márciusa, a fukusimai atomerőmű meghibásodása óta az országban leállították az összes atomerőművet.
Japánban a nukleáris energia adta az áramtermelés 26 százalékát, de a baleset óta a 48 reaktorból csak 2 indult újra, azok is csak ideiglenesen. Az ország nagyobb szén- és földgáz importtal fedezte a kieső termelést.
Abe Sindzó japán miniszterelnök támogatja az atomerőművek újraindítását, de legkorábban csak 2015 elején indulhat be két reaktor.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.