Harminc helyen bukkant fel a kéknyelv-betegség Csongrádban
Összesen harminc gazdaságban mutatták ki a kéknyelv-betegség vírusát Csongrád megyében – közölték a megyei kormányhivataltól kedden. Jelezték azt is, hogy a betegségnek nincs élelmiszer-higiéniai vonatkozása, és az esetlegesen fertőzött állatokból előállított élelmiszerek sem veszélyesek az egészségre.
A megye 1483 gazdaságában 54 542 állatot vizsgáltak meg, és 2710-ből vettek vérmintát. A fertőzések jelentős részére a szűrővizsgálatoknak köszönhetően derült fény.
A felfedezett fertőzések 20 kilométeres körzetében az állatorvosok klinikai szűrővizsgálatot végeznek a kérődzőket tartó gazdaságokban, 3 kilométeres körben pedig vérmintát is vesznek az esetleges újabb gócok felderítéséhez.
A 20 kilométeres megfigyelési zárlat alatti zónába 40 napig tilos az állatvásárokra kérődző állatokat bevinni, az állatforgalmazás is csak külön bejelentés után, szigorú feltételekkel történhet.
A hatóság folyamatosan figyelemmel kíséri a megbetegedést terjesztő szúnyogok mennyiségét. Az érintett gazdaságok 2 kilométeres körzetében továbbra is van légi- valamint földi rovarirtás, a fertőzött állatokat kivették a többi közül. Fontos az állatok szúnyogellenes megelőző kezelése is.
Fertőzött állatokat találtak az ország déli határszélein fekvő más megyék területén is.
A szúnyogok által terjesztett vírusos állatbetegségre kizárólag a kérődző állatok - szarvasmarha, juh, kecske, vadon élő kérődzők - fogékonyak, az emberek egészségére ártalmatlan.
A betegségnek nincs élelmiszer-higiéniai vonatkozása, az esetlegesen fertőzött állatokból előállított élelmiszerek sem jelentenek veszélyt az egészségre – tették hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.