Gazdaság hvg.hu 2014. november. 18. 15:09

Etiópia és Peru közé szorult be hazánk

A World Giving Index az adakozás mértéke szerint állítja rangsorba az országokat. A listán Magyarország a 72. helyet csípte el, Etiópia és Peru közé kerültünk be.

A Charities Aid Foundation idén is publikálta a World Giving Indexet, mely az adakozás szerint állítja sorba az országokat. A Gallup kutatására épülő index az alábbi három mutatót összesíti:

  1. az emberek hány százaléka adakozik havonta,
  2. mennyien önkénteskednek,
  3. és mennyien segítenek idegeneknek havonta.

A kiadvány szerint az adakozás nem egyenesen aránylik az országok gazdagságával. A G20 országai közül ugyanis 11 nincs benne az 50 legadakozóbb ország között.

Összességében elmondható, hogy 2013-ban mintegy 2,3 milliárd ember segített idegeneknek az elmúlt hónapban, ez jelentős emelkedést jelent az előző évhez képest. A tanulmány ugyanakkor megjegyzi, hogy a pénz adományozása területén változások tapasztalhatóak, a fiatalkori munkanélküliség ugyanis komoly hatással van arra, hogy összességében mennyi pénzt tudtak az emberek adományként adni. Emellett a tanulmány azt is megállapítja, hogy bizonyos katasztrófák bekövetkeztekor megugrik az adományozási kedv.

A legadakozóbb ország a Földön az Egyesült Államok és Mianmar, őket követi Kanada, Írország, Új-Zéland, Malajzia, az Egyesült Királyság, Srí Lanka és Trinidad és Tobago. Régiónkból Ausztria bukkan fel először a listán, az osztrákok a 17. helyen állnak a 135-ös rangsorban. Szlovénia a 34. helyen található, ezek után Magyarország jön a 72. helyével a régióból. Magyarországon a megkérdezettek 51 százaléka mondta azt, hogy segített egy idegennek a múlt hónapban, pénzt 24 százalék adományozott havonta, emellett önkénteskedésben az emberek 12 százaléka vett részt.

Az első oszlopban látható Magyarország helyezése, a 72. helyen vagyunk
Charities Aid Foundation

A közelebbi régióból hazánk után Macedónia érkezik, szintén a 72. helyen, utána Lettország jön a 89. pozícióval. Szlovákia a 94., Csehország a 112., Lengyelország pedig a 115. A régiót tekintve így nem állunk rosszul, ám az osztrákok értékétől még messze vagyunk.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.