Legalábbis a sajátjukkal úgy tűnik, hogy nem igazán. Egy kutatásban ugyanis több tucat befektetési szakértőt néztek meg Svédországban, hogy mennyire menedzselik jól saját vagyonukat, és azt találták, hogy semmivel sem jobbak, mint hasonló korú svéd polgártársaik.
A különböző befektetési szakértőkhöz azért fordulnak az átlagemberek, hogy meglévő vagyonukból még többet tudjanak csinálni. Svédországban ugyanakkor most megnézték 84, nyílt végű befektetési alapnál dolgozó befektetési szakértő saját vagyoni helyzetét, hogyan is menedzselik pénzüket.
A The Atlantic írása szerint a felmérésben megnézték a befektetési szakértők részvényporfólióját, ingatlanállományát, teljes vagyonát, és viselkedési mintáit, hogy a pénzpiacokkal való napi kapcsolat és tapasztalat tényleg segít-e abban, hogy több pénzt keressenek saját vagyonukkal.
A kutatók azt találták, hogy a befektetési szakértők semmivel sem kezelik jobban saját vagyonukat, mint a hasonló korú svéd polgárok. A pénzügyi szakértők nem voltak jobbak a részvények kiválasztásánál, sem a portfóliójuk diverzifikálásában, ráadásul a pénzpiacok közelsége viselkedésükben is nyomot hagyott: sokszor megtartanak olyan részvényeket, melyek értéke folyamatosan csökken, és a részvényekkel túl sokat kereskednek. A kutatók szerint a pénzügyi tapasztalat nincs hatással arra, hogy milyen befektetési döntéseket hoznak az emberek.
Andrej Szimonov, a Michigan State University egyik professzora, aki részt vett a kutatásban, kiemelte, hogy a kutatásból az derül ki, hogy elképzelhető, az átlagos befektető jobban jár azzal, ha saját maga menedzseli portfólióját, mint hogy magas díjért fizessen befektetési szakértőket, mivel a piacot "megverni" ritka és nehéz is. Szimonov hangsúlyozta, hogy nem vitatja azt, hogy a befektetési szakértők egy része tényleg nagyon tehetséges, de igazán kevés köztük a "szupersztár", a jó érzékkel megáldott szakértőket pedig az átlagügyfél minden bizonnyal nem tudja megfizetni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.