Csalásnak minősül, és börtön, illetve komoly pénzbüntetés jár a továbbiakban azért, ha kiderült egy gyártóról, hogy a műszaki cikkei azért romlanak el idő előtt, mert szándékosan katalizálják az elavulását.
A livermore-i tűzoltótállomáson 1901 óta folyamatosan világító villanykörte történetét mindenki ismeri, mióta az elavulás történetét feldolgozó dokufilm, "A villanykörte összeesküvés" (2012) elkészült. A lakossági fogyasztás ösztönzését és az ipar folyamatos termelésének biztosítását boncolgató film alaptézisével mindannyian találkoztunk már: gyakran a műszaki cikkek mindenféle látható ok nélkül elromlanak azt követően, hogy lejárt a garanciájuk.
A francia kormány az ilyen helyzeteket törvénnyel kezeli – írja az SG.hu. A vonatkozó jogszabályba az kerül bele, hogy ha bebizonyosodik, hogy egy adott termék azért romlik el korábban, mert azt eleve úgy gyártották, akkor az csalásnak minősül, és két év börtön és 300 ezer eurós pénzbüntetés járhat érte.
A tervezett elavulást egyébként a cégek nem ismerik el – a Bosch és a Siemens például állítja: a háztartási gépeiket eleve 15 évre tervezik. Ezt a gyakorlatban eddig nem is sikerült cáfolni. Ugyanakkor az közgazdasági értelemben logikusnak tűnik, hogy ha egy készülék kétszer tovább működik a tervezettnél, akkor az a terméket megvásárlók számának kisebb számával jár együtt, mintha a tervezett idő után elromlik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.