2014. október. 27. 09:49 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. október. 27. 10:15 Gazdaság

Napi.hu: óriásberuházást bukott el Magyarország

Leállította magyarországi urán- és szénprojektjeit az ausztrál Wildhorse Energy – közölte a napi.hu, amely szerint a cég a kutatások felfüggesztésével igyekszik megőrizni készpénztartalékait. A társaság sikertelenül próbált vevőt találni a legnagyobb veszteséget felhalmozó, korábban több tízmilliárd forintos beruházással is kecsegtető leányára.

Komoly átszervezést hajtott végre az ausztrál Wildhorse Energy Ltd., ami a magyarországi érdekeltségeket sem hagyta érintetlenül – írta a napi.hu.

A cég elvileg a Mecsekben kutat urán és szén után, illetve belevágott egy föld alatti szénelgázosítási projektbe is, de e tevékenységek az elmúlt hónapokban leálltak és van, ahonnan ki is vonulna a társaság, ha lenne vevő. A portál szerint sokatmondó, hogy az urán- és a szénelgázosító projekt könyv szerinti értékét teljesen le is írták a múlt év során.

A Wildhorse magyarországi tevékenységről szóló, magyar nyelvű weboldalak nem működnek, az interneten elérhető telefonszámokat pedig hiába hívták. A napi.hu egy pécsi forrása is úgy fogalmazott, hogy "nagyon visszaépült" a cég magyarországi tevékenysége.

A beszámoló szerint a projektek felülvizsgálata során a mecseki uránkutatási program kapcsán több szcenáriót is átnéztek. A készpénzállomány megőrzése érdekében a kutatási tevékenységet gyakorlatilag leállították, az elmúlt hónapokban nem folyt ilyen munka. Sőt, addig nem is lesz kutatás, ameddig a feltőkésítést nem végzik el.

A Wildhorse éves jelentése szerint a magyarországi uránkutatási licenc 2016 márciusában lejár, vagyis ha a cég nem aktivizálja magát a közeljövőben, az engedélyt visszavonhatják a hatóságok. Ha ez megtörténik, a cég az amerikai urán- és vanádiumprojektjeire, valamint új projektek akvirálására koncentrál majd.

Még ennyire sem áll jól a kizárólag egyetlen magyarországi projektet jelentő földalatti szénelgázosítási (ucg) üzletág szénája – tette hozzá a portál. Már 2013 második felében úgy döntött az ausztrál tulajdonos, hogy eladják vagy stratégiai partnert keresnek az ucg-projekthez. Idén februárban a szingapúri tőzsdén jegyzett Linc Energyvel ugyan aláírtak egy megállapodást, a Linc havi 100 ezer ausztrál dollár támogatást biztosított négy hónapon át, de augusztusban közölte, hogy inkább eláll az egész üzlettől.

Az, hogy nem valósulnak meg a hazai ucg-tervek, több tíz milliárd forint értékű beruházás kútba esését jelenti – közölte a napi.hu.

A hvg.hu több mint két éve írt arról, hogy cég terveitől korábban egy újabb hőskorszak eljövetelében bíztak az 1997-es üzembezárás után magukra hagyott mecseki bányásztelepek lakói. Az akkori tervek szerint a társaság 3-5 éven belül a termelés újraindítását tervezte 500 új állást és 100 milliós helyi adót ígérve.  

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.