Szijjártó Péter augusztus végén – még külügyi államtitkárként – egy rendezvényen a Citibank magyarországi és régiós vezetői előtt még megköszönte, hogy a bizalom "immár harminc éve töretlen" Magyarország iránt. Kedden a Citigroup bejelentette: kivonul a magyar lakossági piacról is.
"Egy amerikai bank magyarországi beruházását jelenthetjük be. Két szót szeretnék aláhúzni: amerikai és bank. Ha visszaemlékezünk a négy évvel ezelőtti időszakra, 2010-ben, amikor a kormány kétségtelenül nehéz gazdaságpolitikai döntéseket hozott, akkor szinte nem lehetett másról olvasni a nemzetközi sajtóban, mint hogy Magyarországon összeomlik a bankrendszer, Magyarországról kivonulnak a bankok, a magyar gazdaságot ellehetetlenítik a bankok Magyarországgal kapcsolatos döntései. Nos, ma 2014-ben, négy évvel később talán ez a legjobb alkalom, hogy elmondjuk, világosan látszik, hogy 2010-ben helyes döntéseket hoztunk, amikor vállalva a nemzetközi kritikákat és támadásokat egy olyan gazdaságpolitikát választottunk, amely a közterhek elosztásának valós és méltányos arányára alapul".
A fenti idézet Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztertől származik, egy augusztus végi rendezvényen beszélt a Citigroup magyarországi és régióbeli vezetői előtt. A felvételre a 444.hu talált rá. Szijjártó akkor még külügyi államtitkár volt.
Szijjártó így fejezte be akkori beszédét: "köszönet, hogy a Magyarország iránti bizalmuk immár harminc éve töretlen".
Aztán október lett, egészen pontosan 14-e, amikor is a Citigroup bejelentette: 11 lakossági piacról kivonul, köztük a magyarról is. Az eladási szándék a privátbanki üzletágra is vonatkozik, melynek jelenleg 9100 ügyfele van. A bank Magyarország mellett Peruból, Nicaraguából, Japánból, Egyiptomból, El Salvadorból, Panamából, Costa Ricából, Csehországból és Guatemalából is kivonul a lakossági szektorból.
Michael Corbat, a Citigroup vezérigazgatója a keddi közleményében kiemelte, hogy elkötelezett a vállalat egyszerűsítése iránt, illetve hogy véges erőforrásaikat arra fordítják, ahol a legnagyobb megtérülést látják a részvényeseiknek. A vezérigazgató elmondása szerint bár eddig is értek el eredményt ezen piacokon egységeik optimalizálását illetően, úgy vélik, hogy a globális lakossági banki szegmensük jobb teljesítményt fog elérni azokban az országokban, ahol méretük és hálózatuk versenyelőnyt biztosít számukra.
A magyar piacról már 2010-ben kivonult a francia Credigen, az olasz Banco Popolare (a MagNet Bank vette meg az egységet) 2013-ban intett búcsút Magyarországnak, a DZ Bank pedig 2012-ben távozott hazánkból. Utóbbi esetében a TakarékBankból a magyar állam vásárolta ki a német pénzintézetet. A Raiffeisen esetében már többször is felmerült, hogy eladják a magyar leányt – idén év elején kapott szárnyra a hír, hogy a lényegesen kisebb Széchenyi Bank venné meg –, ám a legutóbbi hírek szerint marad a magyar piacon az osztrák pénzintézet.
A régióból távozó pénzintézetekről, és a távozás okairól korábbi cikkünkben itt olvashat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.