Az orosz jegybank elnöke beismerte, hogy ha a piacok továbbra is nyomás alatt tartják a rubelt, akkor az orosz fizetőeszköz árfolyamát nem lesznek képesek tovább támogatni. Az orosz jegybank 10 nap alatt 6 milliárd dollárt költött rubelvásárlásra, ám ez nem volt elég, az árfolyam tovább zúzott lefelé.
Úgy fest, az orosz jegybank elengedi a rubel kezét. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy az orosz jegybank elnöke, Elvira Nabiullina hétfőn azt nyilatkozta, hogy ha a pénzpiacok továbbra is a rubel ellen fordulnak, akkor a központi bank nem fogja tudni visszatartani őket – írja a Business Insider. Az orosz rubel dollárral szembeni árfolyama annak ellenére folytatta a mélyrepülést, hogy 10 nap alatt a jegybank összesen 6 milliárd dollárt költött rubelvásárlásra, hogy ezzel erősítse a fizetőeszköz árfolyamát. A jegybankelnök ugyanakkor kifejtette, hogy nem hagyják el teljesen a pénzpiacokat, hanem megváltoztatják ottani részvételük természetét. Ha a pénzügyi stabilitást érintő kockázatokat látnak, akkor közbeavatkoznak – tette hozzá a jegybankelnök.
A rubel gyengülése ugyanakkor az orosz gazdaság mélyebb problémáira is rávilágít, a nemzetközi befektetők bizalomvesztése komoly gondot jelent, emellett a lefelé tartó olajárak is éreztetik hatásukat. Hétfőn 87 dollárra esett a Brent-kőolaj hordónkénti ára, a jegybank eközben már stresszteszteket végez, hogy milyen hatások érik a gazdaságot a zuhanó olajárak miatt. Az orosz gazdaság számára létfontosságú az olajexport, különösen most, amikor nyugati szankciók sújtják a gazdaság más területeit, szükség van erre a bevételre.
Oroszország idén eddig 55 milliárd dollárt költött el a tartalékokból, ennek zöme a rubel árfolyamának erősítésére ment el (ami nem sikerült). Az oroszoknak van még 452 milliárd dollárjuk a puttonyban, ám úgy tűnik, hogy ezt a pénzösszeget még továbbra is meg kell csapolni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.