Sikeresen tendereztetette az NMHH eddig még meg nem nyitott szélessávúmobil-frekvenciákat, hétfőn a nyerteseket is kihirdették, köztük van a DIGI is. Tőle a piac felpezsdítését várják.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) sikeresen értékesítette a szélessávra eddig nem használt frekvenciasávokat, a hatóság hétfőn sajtótájékoztatón hirdette ki a nyertes pályázókat.
Karas Mónika, az NMHH elnöke azt mondta, hogy a most megnyitott sávok nagy hatással lesznek a digitális gazdaságra. "Ilyen komplexitás a hirdetmények között sem volt még, és mivel gyakorlatilag minden blokkot sikerült értékesíteni, a most zárult frekvenciatendernek az a legfőbb következménye, hogy Magyarországon mindenki számára elérhetővé válik majd a mobil-szélessáv" – mondta az NMHH elnöke.
A négy nyertes szolgáltató összesen 130,6 milliárd forintos összeget ajánlott a mobiladat-forgalomra még meg nem nyitott 800 és a 2600 MHz-es frekvenciasávok, valamint a 900 és 1800 MHz-es, még ki nem osztott frekvenciasávok hasznosításáért.
15+5 év
Az NMHH szerint a frekvenciák hasznosításának hatására a jövőben növekszik az internettel lefedett területek nagysága.
A meghirdetett hét darab frekvenciacsomagból hatot a három magyarországi mobilszolgáltató, a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone vitt el, a hetedik, 1800 Mhz-es frekvenciacsomagot viszont új szereplőként a DIGI Távközlési Szolgáltató vitte el 10 milliárd forintért. Az NMHH elnöke szerint az új belépő megjelenése felpezsdíti majd a magyar mobilpiacot, mert árversenyt várnak, drasztikusan megnövelt sávszélességet, és újult erővel növekvő netpenetrációt.
A szolgáltatók 2034-ig nyertek 15+5 éves jogosultságot a frekvenciák használatára. A nyertes pályázók egy része – vállalásaik szerint – szinte napokon belül bekapcsolják az új frekvenciáikat hálózataikba, a DIGI-nek viszont egy-másfél évre lehet szüksége az új hálózat kiépítésére – olvasható a hatóság közleményében.
DIGI: Továbbra is fekete ló
Eredetileg az NMHH nem sokkal több, mint 104 milliárd forintos minimáláron hirdette meg összesen a csomagokat, melyről az iparági vélemények erősen megoszlottak. Mint azt még májusban megírtuk, alapvetően sokallták a "kikiáltási árat", főként azért, mert a három mobilszolgáltató cég tavaly ősszel fizetett ki több mint 100 miliárd forintot fitzetett az előző frekvenciatenderek lezásárásért, nem biztos, hogy minden csomagra tesznek a szolgáltatók ajánlatott. Aztán júniusban amikor kiderült, hogy a DIGI is bejelentkezett egy pakkra, mindenki azt talágatta, hogy a cég valakinek a strómanjaként, vagy saját üzleti megfontolásból pályázott a szélessávúmobil-frekvenciára.
A kereskedelmi tévészolgáltatási piacot is a feje tetejére állító DIGI-vel kapcsolatban a kérdések továbbra is fennmaradtak, pláne, hogy az 1800 MHz-es pályázaton bevásárolva a cég még egyáltalán nem tekinthető amolyan negyedik mobilszolgáltatónak (ez a frekvencia azonban a mobilinternethez megfelelő, ez esetben a DIGI lépéselőnybe kerülnek a UPC-vel szemben, mely jelenleg átbrandelt Telenor mobilnetet értékesít sajátjaként), ráadásul a cégnek hazánkban nincs mobiltelefonos szolgáltatási tapasztalatai, nincs hozzá infrastruktúrája, és nincsenek ilyen előfizetői sem.
Három + egy kicsi
A Magyar Telekom három frekvenciacsomagért összesen 58,65 milliárd forintot fizet, övé a legdrágább, 33,225 milliárdos, "A" jelű csomag. A Telenor 31,725 milliárdot fizetett a "B"-csomagért, a Vodafone pedig 30,225 milliárdot adott a "C" és "G" csomagokért, hogy ezek mely frekvenciatartományokat takarják, azt átböngészheti az NMHH honlapján.
Az NMHH 2014. május 22-én írt ki frekvenciapályázatot a 800 és 2600 megahertzes (MHz) új frekvenciasávok, valamint a 900 MHz-es, az 1800 MHz-es és a 26 gigahertzes (GHz) sávokból még rendelkezésre álló, eddig nem használt blokkok hasznosítására. A meghirdetett frekvenciablokkok értékesítési díjminimuma együttesen 104 milliárd forint volt a kiírásban. A tenderre négyen jelentkeztek: a Digi Távközlési és Szolgáltató Kft., a Magyar Telekom Nyrt., a Telenor Magyarország Zrt. és a Vodafone Magyarország Zrt.
A mai eredményhirdetést követően, öt nap múlva kezdődik az a legfeljebb 45 napig tartó folyamat, mely során az NMHH megköti a hatósági szerződést a szolgáltatókkal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.