Gazdaság hvg.hu 2014. szeptember. 26. 10:57

Újabb kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen

Az Európai Bizottság a patikatörvénynek a gyógyszertári tulajdonszerzésre vonatkozó kitételeit tartja aggályosnak. Hivatalos felszólító levelet küldtek ez ügyben a kormánynak. Brüsszel azt szeretné tudni, vajon a magyar törvény jogszerűen hozza-e helyzetbe a magyar patikusokat a külföldi befektetőkkel szemben.

Az Európai Bizottság pénteken újabb kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, mégpedig a patikaszabályozás ügyében – értesült a Portfolio.hu.

A bizottság újabban nem ad ki közleményt erről, de a gazdasági hírportál megbízható forrásból tudja, hogy a bizottság felszólító levelet küldött a magyar kormánynak. Meglátásuk szerint a patikatörvény több pontban ellentétes az unió belső piaci szabályaival.

A hivatalos levél elküldése jelenti a kötelezettségszegési eljárás megindítását.

A bizottság már jó ideje levelezik a magyar hatóságokkal, mivel a törvény gyógyszertárakban való tulajdonszerzésre vonatkozó pontjait aggályosnak találja. 

Túry Gergely

A 2010 végén módosított, 2011-től hatályos törvényt a letepeledés szabadsága és a szabad tőkeáramlás korlátozása miatt tartja agályosnak a bizottság belső piaci főigazgatósága. A törvény ugyanis fokozatosan megtiltja, hogy a javarészt külföldi szakmai befektetők legyen tulajdonosai a magyarországi patikáknak. Az ilyen cégek érdekkörébe tartozó gyógyszertárak kötelesek igazgatónak kinevezni az ott dolgozó, úgynevezett személyi jogos gyógyszerészt. Ezen kívül kötelesek 2014-ig eladni neki a patika legalább 25 százalékos, 2017-ig pedig legalább 50 százalékos tulajdonrészét.

A bizottság tudni szeretné, hogy vajon méltányos árat kérhetnek-e a befektetők a részesedésért, és arra is kíváncsi, vajon a magyar törvény jogszerűen hozza-e helyzetbe a magyar patikusokat a külföldi befektetőkkel szemben.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.