Gyorsítja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a devizahitelesekkel való elszámolást, hiszen már most közzétették, miként kalkulálhatják ki a bankok, mekkora az adósok árfolyamrés miatti túlfizetése.
Módszertani iránymutatást tett közzé az MNB az árfolyamrés semmissége miatti átszámításhoz – írja Az én pénzem pénzügyi portál. A portál azt írja, hogy az iránymutatásból kiderül, hogy a túlfizetést minden időpontban tőke(elő)törlesztéseként, illetve a fennálló adósság folyamatos csökkentéseként kell értelmezni.
A jegybank a számításokhoz használt képleteket is közzétette. A különböző kalkulációk között lehet találni elsőre némiképp érdekes kitételt is a portál szerint. Ilyen, hogy a már megszűnt szerződések elszámolásakor a különbözet kamatos kamattal jár vissza, svájci frank kölcsönök esetében viszont a kamat a kinti irányadó ráta (a 3 hónapos svájci frank Libor) szerinti. A portál szerint a bankok számára némiképp aggasztó lehet, hogy ezzel az elszámolásban felbukkan a svájci pénzpiaci kamat. Az adósok által indított, jelenleg felfüggesztett, perekben az ügyvédek már mind erőteljesebben azt szorgalmazzák, hogy a kamatokat ehhez a mutatóhoz kössék a bírák. Mindennek a következő, már az egyoldalú kamatemelésről szóló "menetben" lehet jelentősége a portál szerint.
A portál azt írja, hogy számos szerződés alapján úgy látják, hogy igazán jelentős változást az árfolyamrés miatti elszámolás akkor hozhat, ha a pénzügyi intézmény trükközött az árfolyammal. Némi változás egyébként már a következő törlesztőnél érzékelhető lehet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.