Tényleg bomba üzlet lakást kiadni?
Egyre több olyan számítás lát napvilágot, amelyben a jelenlegi kamatkörnyezetben kifejezetten bombázó befektetésnek állítják be az ingatlant. A jelek szerint vonzó a hozam, de ehhez folyamatosan kell bérlő.
Még csak éppen kihirdették az egyetemi ponthatárokat, de azoknak, akiket nem szülővárosukban levő felsőoktatási intézménybe vettek fel, már most érdemes a lakhatással is foglalkozniuk, ugyanis megbánhatja az a szülő, aki sokáig halogatja az albérlet keresését a csemetének – írja Az én pénzem pénzügyi portál. A kínálat ugyanis folyamatosan szűkül, augusztus 20-ig elkelnek a legjobb helyen, jó közlekedéssel rendelkező bérlemények.
Persze, ami nem túl jó hír az albérletet keresőknek, az a jövőre nézve kifejezetten kedvező azoknak, akik befektetési céllal vásárolnak ingatlant. Az Otthon Centrum (OC) friss elemezése szerint az idén felélénkült lakáspiaci keresletben már megjelentek az ilyen jellegű vásárlások is. Főleg Budapesten jellemző, hogy a szülők nem bérelnek, hanem vesznek lakást csemetéjük egyetemi éveire.
A Dunahouse(DH) tavaly és az idén is összeállította, hogy egy átlagos, 60 négyzetméteres lakás havi bérleti díja miként alakul a felsőoktatási intézmények közelében (Budapesten például 43 ezer, illetve 126 ezer forint közötti a szóródás). Az esetenként jókora éves árváltozásban (van, ahol 40 ezres ugrás is van) persze nyilván a kínálat módosulása is szerepet játszott. Kár lenne tehát ennek alapján fűzni vérmes reményeket a bérbeadással elérhető hozamhoz. Az OC becslése szerint egy fővárosi 50 négyzetméteres panel évi 7,7 százalék felett, ugyanez pedig a keleti országrészben már majdnem nyolc százalékot hoz. A legnagyobb haszon számításaik szerint a Pest megyében levő 100 négyzetméteres ház esetében (8,11 százalék) várható. Nem elhanyagolható viszont, hogy ehhez a hozamhoz a tíz év során folyamatosan lennie kell jól fizető bérlőnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.