Csökkent a fejlett országok részesedése a világ GDP-jében
Kisebb részét adja a világ összesített bruttó hazai termékének (GDP) a legfejlettebb gazdaságú országokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 34 tagállama.
Az OECD tagállamok 2005-ben a világ GDP-jének 60 százalékát adták, 2011-ben alig több, mint 50 százalékát. A jelentősebb fejlődő gazdaságú országok viszont 20 százalékról 30 százalékra növelték arányukat - derült ki 200 országos és regionális statisztikai hivatal adatait tömörítő ICP kutatásból.
Vásárlóerő-paritáson számolva az Egyesült Államok a világ legnagyobb gazdasága, a globális GDP 17,1 százalékát adva. Második helyen van Kína 14,9 százalékkal, majd jócskán lemaradva harmadik helyen India 6,4 százalékkal.
Az ICP kutatás megerősíti, hogy az elmúlt években a fejlődő országokban sokkal gyorsabb volt a gazdasági növekedés, mint a fejlettekben, különösen a 2008-as pénzügyi válság után.
Az elmúlt hónapokban fordulni látszik a trend, és a fejlett országok növekedése gyorsul, míg a fejlődőké lassul, de a két növekedési ütem közti különbség továbbra is nagy. Összességében még mindig valószínűbb, hogy a fejlődő országok növelik súlyukat a világgazdaságban.
Bár összesített GDP-ben a fejlődő országok kezdenek felzárkózni, még mindig hatalmas különbségek vannak az egy főre jutó GDP-ben. A 28 tagállamból álló Európai Unió egy főre jutó GDP-jét alapul véve, a globális átlag csak 40 százalék. Az Egyesült Államokban 149 százalék ez a mutató, Kínában azonban csak 30 százalék, Indiában 14 százalék.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.